Trwa ładowanie...

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. O sytuacji prezydent Andrzej Duda rozmawiał z ministrami i przedstawicielami służb. - W ostatnich godzinach dało się sytuację opanować. Ogarniętych pożarem było ok. 5 tys. hektarów - powiedział w wydanym później oświadczeniu.

Share
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie
Źródło: Getty Images
d1r5gjj

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie, wcześniej odbył dwa spotkania. Podczas drugiego rozmawiał z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrem środowiska, a także Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. Temat? Sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym.

- Ogień w ostatnich dniach rozwijał się bardzo zastraszająco, dzisiaj jest tam ogółem 500 funkcjonariuszy i żołnierzy gotowych do walki z żywiołem - powiedział. Dodał, że na miejscu są strażacy PSP, OSP i pracownicy parku.

- W ostatnich godzinach dało się sytuację opanować. Ogarniętych pożarem było ok. 5 tys. hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie doszło do zapalenia torfowisk, na razie płoną trawy, trzciny i zarośla. Strażacy są wspierani przez sześć samolotów i śmigłowce - zaznaczył prezydent. Dodał, że na szczęście straty ptactwa są znikome, nikt też nie został poszkodowany.

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Reporter WP był w centrum dowodzenia strażaków

- Udało się zabezpieczyć trzy miejscowości, w kierunku których pożar zmierzał. W środę żadne zabudowania mieszkalne i gospodarskie nie ucierpiały. Straty są w przyrodzie - tłumaczył. Podziękował strażakom, którzy walczą z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

d1r5gjj

Susza. Rolnicy otrzymają odszkodowania

Wcześniej prezydent rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim o tym, co zapowiedział w środowym wystąpieniu. Apelował do szefa rządu o wypłacenie odszkodowań dla rolników z zeszłoroczną suszę. Ten zapewnił go w czwartek, że pozostałe odszkodowania zostaną wypłacone.

Zdecydowana większość - 90 proc. - została już zrealizowana. - Przygotowujemy się też na to, aby obserwować i zabezpieczyć ewentualnej skutki tegorocznej suszy. Wiele wskazuje na to, że ona nastąpi. Od tego, jaki będzie jej wymiar, zależy tzw. deszczy majowych. Mam nadzieję, że deszcze będą padały - dodał prezydent.

Koronawirus w Polsce. Problemy rynku książki

Drugim tematem, który podjęli Duda i Morawiecki był Światowy Dzień Książki. - Rynek książki w ostatnim czasie przechodzi kryzys. Koronawirus spowodował, ze doszło do krachu. Ustaliliśmy z premierem i ministrem kultury narodowej, że polski rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o derogację prawną i wprowadzenie VAT-u na książki w wysokości zero procent, co doprowadzi do obniżenia cen książek na polskim rynku - zaznaczył prezydent.

Mówił też o tym, że premier liczy na to, że "w perspektywie najbliższych tygodni będzie można wprowadzać kolejnie poluźnienia, jeśli chodzi o okowy związane z reżimem walki z epidemią koronawirusa". - Wszystko zależy od sytuacji. Na razie jest pod kontrolą. Bardzo proszę, by wciąż akcję "zostań w domu" traktować poważnie - dodał Duda.

Wszystko, co musisz wiedzieć o skutkach suszy w Polsce znajdziesz na naszej grupie na Facebooku. Aktualne wydarzenia, najnowsze informacje, wymiana wiedzy, wskazówek jak można pomóc czy gdzie pomocy szukać. Kliknij, by dołączyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1r5gjj

Podziel się opinią

Share
d1r5gjj
d1r5gjj
Więcej tematów