Trwa ładowanie...
db2as5j

Powstanie Warszawskie – 75. rocznica wybuchu. Sprawdź, czym była godzina „W” i dlaczego w Warszawie zawyją syreny alarmowe

Powstanie Warszawskie – 75. rocznica wybuchu. Dlaczego w Warszawie usłyszymy dziś syreny alarmowe? Tłumaczymy, czym była godzina „W” i podajemy, o której godzinie 1 sierpnia rozpocznie się alarm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstanie Warszawskie – 75. rocznica wybuchu. Sprawdź, czym była godzina „W” i dlaczego w Warszawie zawyją syreny alarmowe
Powstanie Warszawskie – 75. rocznica wybuchu. Sprawdź, czym była godzina „W” i dlaczego w Warszawie zawyją syreny alarmowe (Wikimedia Commons CC0)
db2as5j

75. rocznica wybuchu Powstania – godzina „W”

W czwartek, 1 sierpnia obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Chociaż obchody tego wydarzenia zaczęto już 27 lipca, to właśnie na dzień wybuchu zaplanowano główne uroczystości. Jednym z najważniejszych momentów dla Warszawy będzie niewątpliwie upamiętnienie godziny „W”. Przypominamy, że godzina „W” była kryptonimem dnia i godziny rozpoczęcia akcji „Burza”, która zapoczątkowała trwające 63 dni powstanie. Decyzję o ustaleniu godziny podjął Komendant Główny AK, Tadeusz „Bór” Komorowski. Wybór padł na 17:00, gdyż właśnie wtedy wzmożony ruch uliczny ułatwiał powstańcom w mieszanie się w tłum ludzi, w celu przetransportowania amunicji oraz broni.

Powstanie Warszawskie – dlaczego zawyją syreny alarmowe?

Co roku w stolicy, w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uwzględniona jest również godzina „W”. Z tego powodu, 1 sierpnia o godzinie 17:00 w Warszawie usłyszymy syreny alarmowe. Nastąpi również zatrzymanie ruchu, gdyż autobusy, tramwaje, auta i przechodnie staną na jedyną minutę, aby oddać hołd powstańcom.

db2as5j

Podziel się opinią

Share
db2as5j
db2as5j
Więcej tematów