Powstanie rekordowo wielki teleskop
Europejscy astronomowie zapowiadają na lata 2010-2011 r. początek budowy teleskopu optycznego, z głównym zwierciadłem o średnicy około 42 m. Byłby on 4 razy większy od obecnie istniejących.
Naukowcy mają nadzieję, że planowany teleskop ELT (Extremely Large Telescope) otworzy nową epokę w astronomii i pozwoli na szczegółowe badanie najodleglejszych obiektów.
Tak silne urządzenie pozwoli dostrzec najstarsze galaktyki - jedne z pierwszych, jakie formowały się we Wszechświecie. Chcemy zobaczyć, jak tworzyły się pierwsze galaktyki. W astronomii spoglądanie na niewyraźne obiekty, na ogromne odległości, oznacza jednocześnie zerkanie w przeszłość - wyjaśnił dr Andreas Kaufer z europejskiego obserwatorium astronomicznego ESO.
Teleskop pozwoli na szukanie w atmosferach planet okrążających gwiazdy sygnałów sugerujących obecność życia (np. metanu czy chlorofilu).
Na budowę tak wielkiego teleskopu zdecydowało się właśnie ESO, posiadające obserwatorium na górze Cerro Paranal w Chile. Obecnie ESO korzysta z 8,2-metrowego teleskopu VLT, nazywanego czasem "maszyną do odkryć". Teksty naukowe - efekty obserwacji prowadzonych z pomocą VLT, ukazują się średnio 1,5 raza dziennie.
Wcześniej ESO rozważało nawet możliwość budowy teleskopu 100- metrowego. Eksperci oceniający tę ideę ustalili, że jest to możliwe. Wyrazili jednak obawy co do kosztów przedsięwzięcia - oceniono je na około 1,5 mld euro. Ostatecznie projekt "zawężono" do teleskopu o średnicy 30-60 m.
Do końca 2006 r. władze obserwatorium chcą przedstawić pełną koncepcję urządzenia. Start budowy zapowiadają na 2010-2011 r.
Nie ma jednomyślności co do tego, gdzie stanie teleskop. Lokalizacja wielkich obserwatoriów astronomicznych wymaga oddalenia oraz suchych rejonów, by nieba nie zasłaniały chmury. W grę wchodzą Afryka Pd., Tybet, Maroko, Grenlandia i Antarktyka.