Trwa ładowanie...
d2ila09
11-03-2003 13:32

Powstanie portret egipskiej mumii

Portret egipskiej mumii, młodej kobiety
zmarłej 2 tys. lat temu, zamierzają sporządzić na podstawie
badań tomograficznych polscy uczeni - poinformował egiptolog z
Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Andrzej Niwiński.

d2ila09
d2ila09
Egipska mumia z okresu 664-524 p.n.e. (AFP)
Źródło: Egipska mumia z okresu 664-524 p.n.e. (AFP)

Zespół badaczy z kilku placówek naukowych z Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Poznania pod kierownictwem prof. Niwińskiego zamierza przeprowadzić kompleksowe badania archeologiczne, antropologiczne, medyczne i chemiczne starożytnej mumii egipskiej ze zbiorów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Już wstępne oględziny wykazały, że w procesie mumifikacji zmarłej oddzielano i osobno bandażowano nogi, przymocowywane potem drewnianymi kołkami. Znaleziono także - odkryte już wcześniej podczas badania krakowskiej mumii kapłanki Iset Iri Hetes - talizmany z bandaży. Były to magiczne zwitki, kółka, wałeczki i węzełki.

"Wrocławska" mumia młodej kobiety nie ma metryki. Nie wiadomo gdzie i kiedy ją wykopano i jak trafiła do Wrocławia. Znaleziono ją po II wojnie światowej w magazynie. Prawdopodobnie pochodzi z epoki ptolomejskiej i liczy niewiele ponad 2 tys lat.

d2ila09

"Chcemy ją zbadać gruntownie, ale nie 'rozbierać' z bandaży, jak to wcześniej uczyniono z krakowską mumią kapłanki Iri Hetes. Bandaże przetniemy tylko w kilku miejscach, gdzie zlokalizowaliśmy jakieś twarde przedmioty - zapewne amulety z żywicy lub drewna. Być może znajdziemy zapisane gdzieś imię zmarłej. Za pomocą tomografii komputerowej zbadamy szczątki i sporządzimy portret tej kobiety" - powiedział prof. Niwiński. (jask)

d2ila09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ila09
Więcej tematów