Powstanie portret egipskiej mumii
Portret egipskiej mumii, młodej kobiety
zmarłej 2 tys. lat temu, zamierzają sporządzić na podstawie
badań tomograficznych polscy uczeni - poinformował egiptolog z
Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Andrzej Niwiński.
Zespół badaczy z kilku placówek naukowych z Wrocławia, Warszawy, Krakowa i Poznania pod kierownictwem prof. Niwińskiego zamierza przeprowadzić kompleksowe badania archeologiczne, antropologiczne, medyczne i chemiczne starożytnej mumii egipskiej ze zbiorów Uniwersytetu Wrocławskiego.
Już wstępne oględziny wykazały, że w procesie mumifikacji zmarłej oddzielano i osobno bandażowano nogi, przymocowywane potem drewnianymi kołkami. Znaleziono także - odkryte już wcześniej podczas badania krakowskiej mumii kapłanki Iset Iri Hetes - talizmany z bandaży. Były to magiczne zwitki, kółka, wałeczki i węzełki.
"Wrocławska" mumia młodej kobiety nie ma metryki. Nie wiadomo gdzie i kiedy ją wykopano i jak trafiła do Wrocławia. Znaleziono ją po II wojnie światowej w magazynie. Prawdopodobnie pochodzi z epoki ptolomejskiej i liczy niewiele ponad 2 tys lat.
"Chcemy ją zbadać gruntownie, ale nie 'rozbierać' z bandaży, jak to wcześniej uczyniono z krakowską mumią kapłanki Iri Hetes. Bandaże przetniemy tylko w kilku miejscach, gdzie zlokalizowaliśmy jakieś twarde przedmioty - zapewne amulety z żywicy lub drewna. Być może znajdziemy zapisane gdzieś imię zmarłej. Za pomocą tomografii komputerowej zbadamy szczątki i sporządzimy portret tej kobiety" - powiedział prof. Niwiński. (jask)