Trwa ładowanie...
d1uy01b

Powstanie Encyklopedia Wolności


Fundacja Instytut Lecha Wałęsy opublikuje w połowie czerwca w dodatkach telewizyjnych do prasy regionalnej 5 mln ankiet dla członków Solidarności, walczących w latach 1980-89. Zebrane biogramy zostaną umieszczone w pierwszym tomie Encyklopedii Wolności zatytułowanym Ludzie wolności - poinformował w czwartek koordynator programu, Antonii Bielewicz. W ten sposób uczcimy szarego członka ruchu Solidarność - dodał Bielewicz.

d1uy01b
d1uy01b

Rada programowa wydawnictwa liczy, że na ankiety odpowie ok. pół miliona działaczy Solidarności. W ankietach są pytania m.in. o przynależność, doświadczenia i represje.

Encyklopedia będzie się składała z 50 tomów. Jeszcze w tym roku ukaże się pierwszych pięć części. Będą w nich informacje o działalności Solidarności, ludziach w niej walczących i jej strukturze. Instytut Lecha Wałęsy chce w ten sposób ocalić i zarchiwizować dokumenty dotyczące Solidarności.

Wśród patronów wydawnictwa są Tadeusz Mazowiecki, Maciej Płażyński, Jan Krzysztof Bielecki, Janusz Pałubicki, Andrzej Milczanowski i Andrzej Stelmachowski.

Redakcja encyklopedii ma liczyć docelowo kilkudziesięciu historyków i socjologów. (jd)

d1uy01b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uy01b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj