Trwa ładowanie...
d3ktgow

Powstanie Encyklopedia Wolności


Fundacja Instytut Lecha Wałęsy opublikuje w połowie czerwca w dodatkach telewizyjnych do prasy regionalnej 5 mln ankiet dla członków Solidarności, walczących w latach 1980-89. Zebrane biogramy zostaną umieszczone w pierwszym tomie Encyklopedii Wolności zatytułowanym Ludzie wolności - poinformował w czwartek koordynator programu, Antonii Bielewicz. W ten sposób uczcimy szarego członka ruchu Solidarność - dodał Bielewicz.

d3ktgow
d3ktgow

Rada programowa wydawnictwa liczy, że na ankiety odpowie ok. pół miliona działaczy Solidarności. W ankietach są pytania m.in. o przynależność, doświadczenia i represje.

Encyklopedia będzie się składała z 50 tomów. Jeszcze w tym roku ukaże się pierwszych pięć części. Będą w nich informacje o działalności Solidarności, ludziach w niej walczących i jej strukturze. Instytut Lecha Wałęsy chce w ten sposób ocalić i zarchiwizować dokumenty dotyczące Solidarności.

Wśród patronów wydawnictwa są Tadeusz Mazowiecki, Maciej Płażyński, Jan Krzysztof Bielecki, Janusz Pałubicki, Andrzej Milczanowski i Andrzej Stelmachowski.

Redakcja encyklopedii ma liczyć docelowo kilkudziesięciu historyków i socjologów. (jd)

d3ktgow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ktgow
Więcej tematów