Powstanie czwarta platforma cyfrowa?
Powracają spekulacje o uruchomieniu przez Telewizję Polską własnej
platformy cyfrowej. Tym razem za pośrednictwem operatora SES Astra
dzierżawiącemu TVP miejsce na satelicie. O cyfrowych planach TVP
opowiada nam Marcin Bochenek, członek zarządu stacji.
06.08.2007 08:00
W lipcowym wydaniu informatora "Aktualności" wydawanego przez polski oddział spółki SES Astra prezes tej firmy Krzysztof Surgowt zasugerował, że w 2008 roku Telewizja Polska uruchomi własną platformę cyfrową nadawaną z satelity.
Programy publicznego nadawcy są już emitowane z Astry 19,2 E, ale trzy kluczowe kanały - TVP1, TVP2 i TVP Sport - są ze względu na prawa autorskie kodowane. Każdy z satelity odbierać może natomiast cztery stacje - TVP3, TV Polonię, TVP Kulturę i TVP Historię. Jak pisze Surgowt sytuacja ta ma się niebawem zmienić.
- W ramach postępującej cyfryzacji przekazów elektronicznych telewizja publiczna zamierza przyspieszyć ten proces i umożliwić polskim gospodarstwom domowym odbiór cyfrowy swoich programów bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. SES Astra zamierza czynnie wspierać TVP, w tym fascynującym przedsięwzięciu. Wierzymy, iż w przyszłym roku kalendarzowym będziemy mogli zaoferować Państwu znacznie więcej już na nowej polskiej platformie cyfrowej - czytamy w tekście prezesa Astra Polska.
Marcin Bochenek, członek zarządu TVP odpowiedzialny m.in. za rozwój nowych technologii, w rozmowie z nami studzi jednak te zapowiedzi. - Cyfryzacja satelitarna pozostaje w polu widzenia zarządu TVP. Jest przedmiotem prac i analiz - tłumaczy nam Bochenek. Od razu jednak dodaje, że żadne decyzje wykonawcze związane z uruchomieniem platformy satelitarnej nie zapadały.
Zdaniem Bochenka, dla Telewizji Polskiej równie istotne są wszystkie trzy sposoby cyfryzacji tj. naziemna, satelitarna, ale także kablowa, najmniej bezpośrednio zależna od publicznego nadawcy. - Najważniejszą sprawą jest, aby programy przygotowywane przez TVP jak najszerzej docierały do widzów - podkreśla.
O planach uruchomienia przez Telewizję Polską platformy świadczyć może jednak także fakt ogłoszenia przez spółkę przetargu na zakup systemu mutlipleksu, którego przeznaczeniem jest dostarczanie programów dla odbiorców indywidualnych i kablowych. Taki multipleks to bowiem warunek konieczny do utworzenia platformy cyfrowej. - Gdyby założyć, że platforma jednak nie będzie budowana, to te urządzenia i tak są potrzebne telewizji - wyjaśnia Bochenek.
Obecnie na polskim rynku działają trzy platformy cyfrowe: Cyfrowy Polsat - 1,5 mln abonentów, Cyfra+ - 950 tys. i platforma "n" 160 tys.