PolskaNowoczesna bariera wzdłuż lądowej granicy UE. Ruszyły prace Straży Granicznej

Nowoczesna bariera wzdłuż lądowej granicy UE. Ruszyły prace Straży Granicznej

Powstanie bariera wzdłuż lądowej granicy UE? Straż Graniczna rozpoczęła prace
Powstanie bariera wzdłuż lądowej granicy UE? Straż Graniczna rozpoczęła prace
Źródło zdjęć: © PAP | Wojtek Jargiło
17.02.2022 10:15, aktualizacja: 17.02.2022 13:18

Szykują się zmiany na granicy polsko-rosyjskiej. Wzdłuż niej ma stanąć nowoczesna elektroniczna bariera. Straż Graniczna rozpoczęła pierwsze prace związane z instalacją systemu czujników i kamer.

Zmiana na granicy polsko-rosyjskiej jest związana z "Programem modernizacji służ mundurowych" na lata 2022-2025. W jego ramach Straż Graniczna planuje wybudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Elektroniczna bariera na granicy

W tym celu rozpoczęły się pierwsze prace wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej z obwodem kaliningradzkim. Długość tego odcinka to ok. 200 kilometrów. Prace kontroluje Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. - Trwają prace w terenie, gdzie weryfikujemy, jak będzie przebiegać perymetria i typujemy obiekty, w których będą zainstalowane urządzenia do odbioru sygnałów. Chodzi o sygnały, które będą przekazywane bezpośrednio po nielegalnym przekroczeniu granicy przez osoby albo pojazdy - wyjaśnia mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Obecnie wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej działa system sześciu wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej strony Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Jak przekonuje mjr Aleksandrowicz, Straż Graniczna ma również do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy oraz gogle. Warmińsko-mazurski oddział składa się z 1300 funkcjonariuszy.

Aktualnie polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Mogą ją przekraczać jedynie Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także