Nadal niespokojnie na granicy z Białorusią. W ruch poszły kamienie
Straż Graniczna donosi o kolejnym incydencie na granicy polsko-białoruskiej. Polskie służby zostały zaatakowane przez migrantów i białoruskich pograniczników. Zdarzenie miało miejsce przy próbie siłowego przekroczenia granicy.
04.02.2022 10:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Straż Graniczna informuje o nocnym zdarzeniu, które miało miejsce w okolicach Czeremchy (woj. podlaskie). Doszło tam do próby siłowego przekroczenia granicy. Gdy grupa cudzoziemców próbowała przejść przez zniszczone zabezpieczenia, służby białoruskie obrzuciły kamieniami polskich pograniczników.
Nie był to jedyny incydent ostatniej doby. Na terenie placówki Straży Granicznej w Czeremsze polskie patrole zostały zaatakowane przez Białorusinów. - Nie było jednak tam cudzoziemców, tylko były służby białoruskie. Sześciu żołnierzy rzucało kamieniami w polskie posterunki - relacjonowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Jej zdaniem do ataku wykorzystano kostki granitu, kawałki kostki brukowej. - Nie rzucają w naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamykami z lasu. Kamienie są dostarczane na granicę. Z pewnością robią to służby białoruskie - dodała Michalska.
Migranci próbują przekroczyć granicę
Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 22 osób. Na terenie placówki SG w Szudziałowie zatrzymano obywateli Egiptu, który przecięli concentrinę i przeszli na stronę polską.
Natomiast w okolicach Białowieży na terytorium Polski wtargnęło 14 cudzoziemców. Byli to obywatele Syrii, Iraku i Afganistanu.
Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.