Nowy mur na granicy polsko-białoruskiej będzie miał specjalne przejścia
Trwa budowa muru na granicy polsko-białoruskiej. Czy to uniemożliwi migrację zwierząt w tych rejonach? Głos w tej sprawie zabrała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Do wędrówek m.in. żubrów odniosła się również Straż Graniczna.
09.02.2022 | aktual.: 09.02.2022 22:46
Doniesienia medialne dotyczące problemów migracji dzikich zwierząt na granicy polsko-białoruskiej w związku z budową muru skomentowała w mediach społecznościowych Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
W komunikacie czytamy, że nieprawdą jest, iż budowa zapory uniemożliwi migrację dzikich zwierząt.
W oświadczeniu dodano, że w tej sprawie brane pod uwagę są rekomendacje służb środowiskowych.
Zobacz też: Projekt Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego. Lewica poprze prezydenta? Jest warunek
Budowa muru na granicy. Co ze zwierzętami?
"To nieprawda, że budowana przez Polskę zapora uniemożliwi migrację dzikich zwierząt. Rekomendacje służb środowiskowych są brane pod uwagę, dlatego w trosce o przyrodę zaplanowano przejścia dla zwierząt, a niektóre odcinki granicy w ogóle nie będą grodzone (inne zabezpieczenia)" - czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
W środę Straż Graniczna poinformowała także o tym, że przyjmie "z otwartymi rękami" wszystkie żubry, które zdecydują się na powrót z Białorusi do Polski.
Służby przekazały, że cztery osobniki tego gatunku w środę przeszły na stronę polską. Czekali na nie funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Białowieży oraz pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego i żołnierze Wojska Polskiego.
Źródło: Twitter