Trwa ładowanie...

Powstała pierwsza kancelaria LGBT. Będą pozywać za określenie "pedał" i "zboczeniec"

Chcą dobrać się do skóry każdemu, kto publicznie, nawet w internetowym komentarzu, nazwie osobę homoseksualną "pedałem" czy "zboczeńcem". Od lutego działa kancelaria prawna wyspecjalizowana w sprawach walki o prawa społeczności LGBT.

Powstała pierwsza kancelaria LGBT. Będą pozywać za określenie "pedał" i "zboczeniec"Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d1eslba
d1eslba

- Szczególnie osoby publiczne powinny bardziej uważać na dobór słów. Choćby w sprawie podpisania Deklaracji LGBT+ w Warszawie w komentarzach padło bardzo wiele sformułowań, które są przejawem homofobicznej mowy nienawiści - mówi mec. Anna Mazurczak, współzałożycielka pierwszej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w obronie praw przedstawicieli społeczności LGBT.

Kancelaria zapowiada udzielanie pomocy prawnej w sprawach wypowiedzi osób publicznych, których komentarze będą obraźliwe w stosunku do osób LGBT. Przypomnijmy, że w tej chwili toczą się dwie przełomowe sprawy.

Przeciwko wojewodzie lubelskiemu Przemysławowi Czarnkowi został skierowany prywatny akt oskarżenia przez organizatora Marszu Równości w Lublinie. To za nazwanie imprezy promocją "zboczenia, dewiacji i wynaturzeń". 16 osób LGBT czuje się pokrzywdzonych słowami i żąda przeprosin od Kai Godek, działaczki fundacji "Życie i rodzina". Na antenie Polsatu stwierdziła, że jeśli ktoś jest homoseksualny, to jest "zboczeńcem".

Będą przepraszać

- Mam nadzieję, że w tych sprawach zapadną wyroki korzystne dla gejów i lesbijek. Dojdzie do przesunięcia granic ochrony przed mową nienawiści względem osób LGBT. Używanie słów znieważających osoby homoseksualne nie jest przejawem realizacji wolności słowa czy prawa do krytyki, lecz poniżającym, wyszydzającym i szkalującym godność człowieka zachowaniem. Autorzy takich wypowiedzi powinni przepraszać - zapowiada mec. Mazurczak.

d1eslba

Być może pozwałaby nawet windsurferkę Zofię Klepacką za jej ostatnie napastliwe wpisy na Facebooku. Jednak jak dotąd nie znalazł się jeszcze nikt osobiście dotknięty jej słowami, kto zdecydowałby się wejść na drogę prawną.

- Do tej pory sędziowie częściej byli w stanie akceptować przejawy homofobicznych wypowiedzi niż udzielać ochrony wypowiedziom im krytycznym - komentuje mec. Mazurczak. Podaje przykład bojkotu piwa Ciechan, rozpoczętego po skandalicznym wpisie Marka Jakubiaka o " mamusi z fujarką". Organizatorzy bojkotu musieli przepraszać właściciela browaru.

Rodzicami są dwie mamy. To już oficjalnie, w Polsce

Założycielka kancelarii Anna Mazurczak to była współpracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Drugi z adwokatów, Paweł Knut, to współpracownik Kampanii Przeciw Homofobii. To oni doprowadzili do ukarania drukarza z Łodzi, który, powołując się na konserwatywne poglądy, odmówił wydrukowania ulotek fundacji LGBT. Za ich sprawą jedna ze szkół została też zmuszona do publicznych przeprosin ucznia, który doświadczał prześladowań ze względu na swoją homoseksualną orientację.

d1eslba

Są zaskoczeni odzewem, z jakim się spotkali. Do kancelarii zgłosiło się już kilkanaście osób proszących o pomoc prawną w sprawach dotyczących uregulowania kwestii małżeństw jednopłciowych czy uzgodnienia płci.

Mazurczak i Knut testują sposób na uznanie przez polskie urzędy małżeństw par tej samych płci zawartych za granicą. - Jestem pewna, że prędzej czy później to wygramy. Tak jak wygraliśmy przełomową sprawę o zarejestrowanie zagranicznego aktu urodzenia. Po przełomowym wyroku mamy pierwsze dziecko, które jako rodziców ma w akcie urodzenia wpisane dwie matki - dodaje Mazurczak.

Kancelaria deklaruje pomoc w procedurach adopcji dla par homoseksualnych. Zapewnia asystę prawną w zabezpieczeniu sytuacji prawnej dzieci urodzonych dzięki wykorzystaniu in vitro i macierzyństwu zastępczemu, a wychowywanych w rodzinach LGBT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eslba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eslba
Więcej tematów