Powrót Tuska i rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy? Jest nowy sondaż
Według najnowszego sondażu gdyby najbliższe wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, wówczas na szczycie podium znalazłaby się Prawo i Sprawiedliwość. Gdyby jednak partie Zjednoczonej Prawicy startowały oddzielnie, wynik PiS byłby znacznie niższy. Respondentów badania zapytano również o powrót Donald Tuska do polskiej polityki.
02.07.2021 06:30
Sondaż przeprowadzony został przez IBRiS dla "Wydarzeń" telewizji Polsat. Gdyby najbliższe wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, na prowadzeniu wciąż pozostaje koalicja Zjednoczonej Prawicy z wynikiem 34 procent głosów. Spadek - w zestawieniu z poprzednim badaniem - zanotowała Polska 2050 Szymona Hołowni (17,1 procent poparcia). Partia jednak nadal utrzymuje się na drugim miejscu.
Trzecia w wyścigu była Koalicja Obywatelska. Chęć oddania głosu na KO zadeklarował0 16,9 proc. badanych. W porównaniu z majowym sondażem jest to wzrost o 2,27 pkt. proc.
Zobacz też: Porozumienie urośnie w siłę? Prof. Antoni Dudek o politycznej przyszłości Jarosława Gowina
Do Sejmu nie weszłyby: Lewica (9,5 proc.), Konfederacja (8,4 proc.) i PSL-Koalicja Polska (6,6 proc.). Z kolei 8,2 proc. respondentów stwierdziło, że nie wiem, które ugrupowanie poparłoby w wyborach.
Sondaż IBRiS. PiS na czele, spadek poparcia dla Hołowni i wzrost dla KO
W sondażu sprawdzono także, na jakie poparcie mogłyby liczyć poszczególne partie gdyby rozpadła się koalicja Zjednoczonej Prawicy.
Wówczas PiS zanotowałby spadek (30,3 proc. głosów). Ugrupowanie Szymona Hołowni utrzymałoby drugie miejsce z wynikiem 17,4 proc. poparcia.
Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry mogłaby liczyć na 1,5 procent głosów, zaś Porozumienie Jarosława Gowina uzyskałoby 1,4-procentowe poparcie.
Sondaż IBRiS. Co zmieniłby rozpad Zjednoczonej Prawicy?
Gdyby w wyborach parlamentarnych wystartowała także Partia Republikańska Adama Bielana, ugrupowanie nie mogłoby liczyć na sukces (0 proc. poparcia). Natomiast 9,5 respondentów ankiety twierdzi, że gdyby rozpadła się Zjednoczona Prawica nie wiedzieliby, na kogo oddać swój głos.
Co rozpad Zjednoczonej Prawicy oznaczałby dla pozostałych frakcji? Koalicja Obywatelska mogłaby zyskać 16,8 proc. głosów. Według Polsat News, korzyści odniosłaby również Lewica, której przypadłby co dziesiąty głos. Konfederacja zaś mogłaby liczyć na 8 procent poparcia. PSL-Koalicja Polska weszłaby do Sejmu z 5-cio procentowym wynikiem.
Powrót Donalda Tuska
Autorzy badania zapytali Polaków także o to, czy Koalicja Obywatelska zyskałaby na powrocie Donalda Tuska.
33,5 procent osób wybrało odpowiedź "raczej zyska", 27,1 proc. uczestników ankiety stwierdziło zaś, że na powrocie byłego premiera KO "raczej straci". 12,8 procent respondentów uznało, że powrót Tuska oznacza "zdecydowaną" stratę dla Platformy Obywatelskiej. Za "pewnym zyskiem" głosowało 6,5 proc. osób. Co piąty badany nie miał na ten temat zdania.
Co piąty badany nie miał zdania, jeśli chodzi o ponowny angaż Tuska do polskiej polityki.
Źródło: Polsat News
Przeczytaj także: