Powrót Schetyny do zarządu PO. Były lider zwiększa swoje wpływy w partii
Grzegorz Schetyna został w poniedziałek p.o. szefa regionu dolnośląskiego Platformy Obywatelskiej. W ten sposób były lider PO wraca do Zarządu Krajowego partii.
Dotychczas funkcję przewodniczącego regionu dolnośląskiego PO pełnił Jarosław Duda. Europoseł złożył jednak rezygnację ze swej funkcji. Schetyna był do tej pory jego zastępcą.
Krótki komunikat o zmianach we władzach dolnośląskiej PO zamieszczono na jej oficjalnym profilu na Twitterze.
Więcej szczegółów przekazał poseł KO Piotr Borys, bliski współpracownik Schetyny.
- Przewodniczący Jarosław Duda, który pełnił tę funkcję od ponad 2,5 roku, zrezygnował, argumentując ją faktem, że łączenie funkcji europosła i szefa regionu, w kontekście przygotowań do przyszłych wyborów samorządowych i parlamentarnych jest trudne do pogodzenia. On łączył to przez te ostatnie dwa lata, ale uznał, że warto podjąć ten krok, przekazując kierowanie regionem w ręce Grzegorza Schetyny, byłego przewodniczącego Platformy - powiedział Borys.
Powrót Schetyny. Komentarz nowego lidera
Nową funkcję skomentował również sam Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że stoją teraz przed nim nowe wyzwania, które polegają na przygotowaniu regionu do wyborów samorządowych i parlamentarnych lub ewentualnych przedterminowych wyborów do Sejmu i Senatu. Dlatego były lider PO chciałby stworzyć - na wzór "paktu senackiego" - regionalne porozumienie obejmujące miejscowych samorządowców i partie polityczne.
- Trzeba określić zasady współpracy między partiami opozycji demokratycznej, środowiskami samorządowymi wszystkich szczebli. Ważne są też aktywności powiatowe, lokalne. Robiłem to wszystko jako szef Platformy i będę to robił w regionie - zapowiedział.
Schetyna zapewnił, że zmiana we władzach dolnośląskiej Platformy nastąpiła w porozumieniu z Jarosławem Dudą. - Bardzo trudno jest łączyć obecność w europarlamencie z szefowaniem dużemu regionowi, w którym są wyzwania, stąd taka umowa i moje zaangażowanie, ale robimy to razem i pracujemy zespołowo - zaznaczył były lider PO.
Zobacz także: Donald Tusk czy Rafał Trzaskowski? Gronkiewicz-Waltz wybrała bez wahania
Zła sytuacja w regionie
Tuż po wyborach samorządowych w 2018 r. Platformie nie udało się stworzyć koalicji w sejmiku dolnośląskim, gdzie PiS dogadało się z Bezpartyjnymi Samorządowcami.
Sytuacja na Dolnym Śląsku wewnątrz KO jest więc od wielu miesięcy bardzo napięta. Pojawił się konflikt z Nowoczesną we Wrocławiu. Obie partie od dawna nie współpracują w tamtejszej radzie miasta.
30 kwietnia radni związani z Nowoczesną doprowadzili do odwołania związanego z Platformą (formalnie należącego do klubu Wrocław Wspólna Sprawa prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka) przewodniczącego rady Jarosława Charłampowicza.
Zobacz także: Tusk za Budkę? Coraz większa presja ws. zmiany szefa PO
Grzegorz Schetyna - polityk z historią
Grzegorz Schetyna to jeden ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej, niegdyś bliski współpracownik Donalda Tuska. W latach 2001-2003 i 2004-2010 pełnił funkcję sekretarza generalnego partii, następnie był wiceprzewodniczącym Platformy. W latach 2001-2013 kierował też strukturami ugrupowania na Dolnym Śląsku.
Schetyna był też wicepremierem i szefem MSWiA w pierwszym rządzie Tuska. Relacje obu polityków zaczęły się psuć w 2009 r., po związanej z tzw. aferą hazardową dymisji Schetyny (stanowiska straciło wówczas łącznie sześć osób, m.in. ówcześni: minister sportu Mirosław Drzewiecki oraz szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski).