Kiedy powrót dzieci do szkół? Minister podaje datę. Nauczanie hybrydowe dla starszych klas
Powrót do szkół, choć częściowy, już za dziećmi z klas I-III w 11 województwach. Minister zdrowia Adam Niedzielski o nowych decyzjach w sprawie szkół i oświaty poinformował na środowej konferencji prasowej. Kiedy powrót dzieci do szkół?
Kiedy powrót dzieci do szkół?
Przypomnijmy: od poniedziałku (26 kwietnia) w 11 województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczą się w trybie hybrydowym: część w domu, część w szkole.
W pozostałych pięciu województwach (dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim) uczniowie klas I-III, zgodnie z wcześniejszymi decyzjami, mają przedłużoną naukę zdalną do 2 maja, czyli tak jak starsi uczniowie w całej Polsce.
Minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim podczas środowej konferencji prasowej przekazali nowe informacje ws. obostrzeń. Poruszono temat m.in. nauki w kończącym się już za dwa miesiące roku szkolnym.
Od 4 maja do szkół po przerwie wrócą dzieci z klas I-III. Rząd zdecydował, że od 15 maja w klasach IV-VIII szkół podstawowych nauka będzie funkcjonować w trybie hybrydowym. Taki sam tryb obowiązywać będzie również dla klas I-IV szkół ponadpodstawowych
Z kolei 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. - Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku, prawdopodobnie ta trzecia fala się przełamała - mówił premier Morawiecki.
Koronawirus. Druzgocący raport nt. Polski. Bolesław Piecha komentuje
Powrót do szkół. Czym jest nauczanie hybrydowe?
Zgodnie z wytycznymi resortu edukacji tzw. system hybrydowy polega na prowadzeniu zajęć tak, aby w szkole nie przebywało więcej niż 50 proc. uczniów klas I–III z danej szkoły podstawowej. Druga część dzieci w tym czasie uczy się zdalnie z domu.
Co ważne, podczas nauki hybrydowej w szkole podstawowej działać powinna świetlica, jeśli taką potrzebę zgłoszą rodzice.
Koronawirus w Polsce. Praktyki zawodowe
Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami od 26 kwietnia dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, centrum kształcenia zawodowego lub placówki kształcenia ustawicznego może organizować zajęcia praktyczne, ale nie dłuższe niż 16 godzin tygodniowo.
Z kolei uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, od 26 kwietnia uczestniczą w zajęciach praktycznych u pracodawców w pełnym wymiarze.