Trwa ładowanie...

Powrót do szkoły. Są jasne wytyczne MEN, GIS i Ministerstwa Zdrowia

Powrót do szkoły uczniów klas 1-3 będzie miał miejsce w ramach 3. etapu odmrażania gospodarki. MEN, GIS i Ministerstwo Zdrowia sporządziły listę wytycznych dla placówek.

Powrót do szkoły. Są jasne wytyczne MEN, GIS i Ministerstwa ZdrowiaŹródło: Daniel Dmitriew / Forum
d1dd9i7
d1dd9i7

Kiedy do szkoły? Uczniowie klas 1-3 będą mogli wrócić do placówek już 25 maja. Nie będzie to jednak obowiązkowe. Ministerstwo przekazało również, że w placówkach nie będzie realizowany program nauczania. Uczniom będzie zapewniona opieka w ramach zajęć opiekuńczo–wychowawczych z elementami dydaktycznymi.

Na nieco ponad tydzień przed wejściem w życie przepisów, MEN, GIS i Ministerstwo Zdrowia, przedstawiły wspólne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w szkołach.

Powrót do szkoły. Nowe wytyczne MEN, GIS i MZ

Powrót do szkoły odbędzie się na jasno określonych warunkach. Zgodnie z nowymi zasadami w grupie może przebywać do 12 uczniów. W szczególnych przypadkach liczba ta może zostać zwiększona, ale nie więcej niż o dwóch uczniów. Organy państwowe apelują, aby zwrócić uwagę na niepełnosprawności dzieci w grupach.

MEN, GIS i MZ zaznaczyły również, że w sali każdy uczeń musi mieć do dyspozycji minimum 4 m2, a pod uwagę przy wyliczaniu powierzchni nie będą brane: kuchnie, jadalnie, korytarze, magazyny, toalety itp. Dodatkowo ministerstwa i GIS zalecają, aby do grupy był przypisany jeden nauczyciel, a grupa w miarę możliwości przebywała zawsze w tej samej sali.

Zobacz też: Wiceszef MEN ogłasza: uczniowie nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

Powrót do szkoły bez zabawek i kolegów w ławkach

Zgodnie z wytycznymi MEN, GIS i MZ w ławce może siedzieć tylko jeden uczeń, a odległość między stanowiskami uczniów powinna wynieść minimum 1,5 metra.

d1dd9i7

Z sal lekcyjnych oraz gimnastycznych usunięte powinny być wszystkie przedmioty, których nie da się łatwo zdezynfekować. Na halach sportowych mogą przebywać maksymalnie dwie grupy uczniów, a po zajęciach sala powinna zostać zdezynfekowana.

Ważne będzie również zachowanie dystansu społecznego. Pracownicy szkolni powinny zachować między sobą minimum 1,5 metrowy odstęp. Odległość między uczniami a pracownikami stołówek i osobami sprzątającymi powinna wynieść 2 metry. O zachowaniu dystansu społecznego powinni pamiętać również rodzice odbierający dzieci ze szkoły.

Inne wytyczne MEN, GIS i Ministerstwa Zdrowia:

  • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi
  • Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku)
  • Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną
  • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji, nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły
  • Należy dopilnować, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania
  • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem, oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety
  • Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez uczniów pod nadzorem opiekuna
  • Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dd9i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dd9i7
Więcej tematów