Trwa ładowanie...

Powrót do szkół. Andrzej Duda i Przemysław Czarnek odpowiadali na pytania internautów

Prezydent i minister edukacji, wspólnie z ekspertami, rozwiewali wątpliwości związane z powrotem do szkół i edukacją zdalną. W trakcie serii pytań zadanych w mediach społecznościowych podnoszono kwestie m.in. opłaty za akademik i psychiatrii dziecięcej.

Share
Powrót do szkół. Andrzej Duda i Przemysław Czarnek tłumaczyli decyzje podjęte przez rząd
Powrót do szkół. Andrzej Duda i Przemysław Czarnek tłumaczyli decyzje podjęte przez rządŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d7rpnbd

- Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że maturzyści nie będą mogli wrócić do szkoły. Ale jesteśmy na etapie walki z koronawirusem i nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się będzie działo - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent razem z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, wiceminister resortu Marzeną Machałek oraz doradcami prof. Andrzejem Waśką i Łukaszem Rzepeckim odpowiadał na pytania internautów dotyczące powrotu do szkół. Szef resortu edukacji zauważył, że maturzyści mogą korzystać z indywidualnych konsultacji.

Czarnek w odpowiedzi na apel o powrót do szkół powiedział: "nie zgadzam się z tezą, że efekty i skutki nauki zdalnej są gorsze niż COVID-19". - Mam kilkoro znajomych, którzy odeszli z powodu choroby. Śmierć jest gorsza, nie stawiajmy sprawy na głowie. Musieliśmy ograniczyć nauczanie stacjonarne ze względu na życie Polaków - uznał.

d7rpnbd

I dodał, że "całkiem niedawno ogólnopolski strajk nauczycielski wyłączył nauczanie w ogóle".

Obostrzenia i powrót do szkół. Adam Niedzielski zdradza plan

Powrót do szkół. Studenci będą płacić mniej za akademiki? Apel Andrzeja Dudy

W trakcie Q&A padło również pytanie o obecnych uczniów klas 7 i ewentualną zmianę zakresu wymagań podczas ich egzaminów rok później. Czarnek podkreślił, że zależy to od tego, jak długo epidemia będzie się utrzymywać w Polsce. - Decyzję podejmiemy w tym półroczu - powiedział.

Prezydent z kolei zaapelował do władz uczelni wyższych o rozważenie możliwości częściowego zwolnienia z opłat za akademiki. Podkreślił, że osoby, które studiują zdalnie z domu, nie korzystają ze swoich pokoi w innym mieście i mogłyby płacić nawet mniej niż 50 proc. ustalonej wcześniej kwoty.

d7rpnbd

Zadano również pytanie o psychiatrię dziecięcą. - Te problemy psychologiczne młodzieży będą ważniejsze niż nadrabianie materiału - podkreśliła wiceminister Machałek. I dodała, że na "taką pomoc psychologiczno-pedagogiczną, jakiej potrzebujemy, trzeba 3-4 mld zł". Natomiast obecnie po raz pierwszy zarezerwowano na ten cel kwotę 0,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7rpnbd

Podziel się opinią

Share
d7rpnbd
d7rpnbd
Więcej tematów