Trwa ładowanie...

"Powinni przeprosić". Duchowny w ostrych słowach o Dudzie i Zełenskim

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski uczcili wspólnie pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej. - Jest to krok do przodu, ale zmarnowano osiem lat. Obaj prezydenci powinni przeprosić rodziny ofiar za to, że nie doprowadzili do ekshumacji - skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

"Powinni przeprosić". Duchowny w ostrych słowach o Dudzie i Zełenskim"Powinni przeprosić". Duchowny w ostrych słowach o Dudzie i ZełenskimŹródło: PAP, fot: Jakub Szymczuk, KPRM
d993rv7
d993rv7

Prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, w katedrze śś. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku oddali hołd ofiarom Wołynia w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

O wizycie Andrzeja Dudy w Ukrainie poinformowała Kancelaria Prezydenta. Także w mediach społecznościowych prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pojawiły się wspólne zdjęcia.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Wirtualną Polską przyznaje, że jest to krok do przodu. - Jednak proszę zwrócić uwagę, że prezydent Duda napisał na Twitterze: "Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia!". Wołyń nikogo nie zabił. Mordowali ludobójcy - podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski.

- Nie tylko na Wołyniu, ale także w Małopolsce i Lubelszczyźnie. Ci zbrodniarze mają swoje pomniki, a ofiary nie mają pomników ani nawet grobów - dodaje.

d993rv7

Duchowny przypomina, że w kampanii prezydenckiej w 2015 roku Andrzej Duda obiecywał pomoc rodzinom ofiar Rzezi Wołyńskiej. - Niech ma odwagę spotkać się z rodzinami, wysłuchać ich stanowiska i podjąć takie działania, żeby cofnąć barbarzyński zakaz pochówku ofiar - apeluje ks. Isakowicz-Zaleski.

"Obaj prezydenci powinni publicznie przeprosić"

- Myślę, że obaj prezydenci powinni publicznie przeprosić rodziny ofiar, że nie doprowadzili do ekshumacji - mówi duchowny i ocenia, że po ukraińskiej stronie mamy do czynienia z "rozdwojeniem jaźni". - Prezydent jedzie do Łucka, a z drugiej strony jego środowisko, także urzędnicy państwowi, piszą lub mówią w mediach coś zupełnie odwrotnego - wylicza.

Duchowny docenia gest, jak dzisiejsze wspólne nabożeństwo, jednak podkreśla, że to nie gesty są najważniejsze. - Chodzi o pisemne decyzje oraz nazwanie zbrodni ludobójstwa ludobójstwem, i żeby nie było wątpliwości - kto jest ofiarą, a kto katem - apeluje ks. Isakowicz-Zaleski.

Rzeź na Wołyniu

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkanych przez Polaków w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę - 11 lipca ludzi w kościołach.

d993rv7

"Krwawa niedziela" jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Sara Bounaoui, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj