Trwa ładowanie...
d2scv3u

Poważnie o szansach dla polskiej kultury

"Szansa dla kultury" to temat przewodni debaty, która odbywa się w sobotę w Muzeum Narodowym. W dyskusji biorą udział m.in. marszałek Sejmu Marek Borowski, premier Leszek Miller oraz wybitni twórcy kultury, menadżerowie, ludzie polityki.

d2scv3u
d2scv3u

Zamierzeniem rządu jest, aby od następnego roku nakłady na kulturę systematycznie rosły - zapowiedział premier Miller. _ Nie wszystko jest towarem - kultura, edukacja i ochrona zdrowia nie podlegają prawom rynku_ - mówił podczas debaty. _ Wzrost gospodarczy jest niewiele wart, gdy nie towarzyszy mu rozwój kulturowy społeczeństwa_ - dodał.

Minister kultury Andrzej Celiński przedstawił projekty zmian legislacyjnych i organizacyjnych dotyczących całego obszaru kultury polskiej. Propozycje ministra to m.in. określenie standardów finansowych i organizacyjnych dla wszystkich instytucji, zmiana systemu rozliczeń instytucji kultury poprzez odejście od ograniczeń rocznego budżetowania, a także wprowadzenie dodatkowych dochodów na kulturę z LOTTO i odpisu od podatku od dochodów osobistych.

Projekty zmian legislacyjnych dotyczą ustaw o działalności kulturalnej, o zabytkach, o prawach autorskich i pokrewnych, o kinematografii. _ Spodziewam się, że wreszcie o kulturze będzie się mówić językiem powagi i odpowiedzialności, zrozumienia i przyjaźni_ - dodał minister.

_ Ten rok będzie wyjątkowy: nowe rozwiązania w dziedzinie finansowania i organizowania działalności kulturalnej pozwolą nam szybko nadrobić straty. Teraz może być tylko lepiej_ - uważa minister Andrzej Celiński.

Wśród gości przybyłych na spotkanie są: szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, dyrektorzy Teatru Narodowego Jerzy Grzegorzewski i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, reżyser Krzysztof Zanussi. (reb)

d2scv3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2scv3u
Więcej tematów