ŚwiatPoważne luki w irackiej deklaracji, ale dowodów brak

Poważne luki w irackiej deklaracji, ale dowodów brak

Iracka deklaracja, dotycząca broni masowego rażenia, nie rozwiązuje istotnych problemów - powiedział Radzie Bezpieczeństwa szef ONZ-owskich inspektorów Hans Blix. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed El Baradei powiedział tymczasem, że Irak nadal musi wyjaśnić kwestie swoich programów zbrojeniowych sprzed 1991 roku.

Obraz
© Hans Blix (AFP)

W irackiej deklaracji nie rozliczono się z 6,5 tysiąca bomb chemicznych - powiedział szef inspektorów ONZ Hans Blix. Dodał, że Irak nie udowodnił, że zniszczył całe zasoby wąglika, a grudniowa deklaracja rozbrojeniowa Iraku jest właściwie kopią wcześniejszych oświadczeń Bagdadu. Zdaniem Blixa, Irak musi też wyjaśnić, co stało się z "większymi ilościami" gazu bojowego VX. Według niego Irak - wbrew dotychczasowym zapewnieniom - kontynuował prace nad gazem.

Za kontynuacją inspekcji rozbrojeniowych w Iraku, jeszcze przez kilka miesięcy, opowiedział się tymczasem dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed El Baradei, składając raport Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

El Baradei podkreślił, że Irak musi wyjaśnić kwestie swoich programów zbrojeniowych sprzed 1991 roku. Zarazem przyznał, że w nowych obiektach w Iraku nie stwierdzono żadnej zakazanej "aktywności nuklearnej".

Zażądał natomiast od Bagdadu więcej informacji na temat domniemanej próby importu uranu i oświadczył, że iracka próba wejścia w posiadanie rur aluminiowych (mogących mieć zastosowania militarne) jest pogwałceniem ONZ-owskiej rezolucji nr 687.

Postulując kontynuowanie inspekcji, El Baradei podkreślił, że "tych kilka miesięcy byłoby cenną inwestycją w pokój, ponieważ mogłyby pomóc nam w zapobieżeniu wojnie".

W listopadzie RB ONZ przyjęła deklarację, która nakładała na Irak obowiązek sporządzenia raportu dotyczącego broni masowego rażenia w tym kraju. Międzynarodowi inspektorzy sprawdzają, czy iracka deklaracja jest zgodna z prawdą.

Wydaje się, że nawet dzisiaj Irak nie zaakceptował "szczerze" żądań rozbrojeniowych - powiedział szef inspektorów ONZ Hans Blix, składając w poniedziałek raport Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zaznaczył jednocześnie, że Irak współpracuje z inspektorami, jeśli chodzi o dostęp do obiektów, w których prowadzone są inspekcje.

Eksperci rozbrojeniowi ONZ w ciągu minionych dwóch miesięcy przeprowadzili w Iraku przeszło 350 inspekcji, aby sprawdzić, czy kraj ten nie produkuje i nie ukrywa broni masowego rażenia. (iza)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)