Trwa ładowanie...
d47ekxe
15-08-2005 15:25

Potrzebne samoloty dla VIP-ów

Według ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, są już wszystkie dokumenty pozwalające na powrót do kraju we wtorek przed południem wiceszefa MON Janusza Zemke i osób towarzyszących mu w Afganistanie. Jak podkreślił, trzeba wrócić do tematu zakupu nowych samolotów, którymi latać miałyby najważniejsze osoby w państwie.

d47ekxe
d47ekxe

Rządowy samolot Tu 154 M polskiej delegacji wojskowej nie mógł w niedzielę wystartować z lotniska w Kabulu, ponieważ podczas kołowania rozcięte zostały trzy opony, a czwarta została uszkodzona wskutek najechania na wystający z pękniętej płyty lotniska kątownik metalowy.

Zapasowe opony mają dotrzeć do Kabulu z Warszawy na pokładzie samolotu transportowego casa. Odlot tego samolotu opóźniał się ze względu brak odpowiednich zezwoleń na przelot przez obce terytoria, które załatwia się zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. Szmajdziński poinformował, że są już wszystkie potrzebne pozwolenia i zapowiedział, że uszkodzone opony zostaną zbadane przez specjalną komisję.

Po niedzielnym zdarzeniu powrócił temat zakupu nowych samolotów, którymi latać miałyby najważniejsze osoby w państwie. Szmajdziński przypomniał, że za organizację przetargu na samoloty dla VIP-ów odpowiada Szef Kancelarii Premiera.

Wiem, że podjęto wszystkie wstępne czynności związane z określeniem wymogów, jakie powinien taki samolot spełniać i określono wszystkie inne elementy procedury - powiedział minister. Szef MON przypomniał, że środki na rozpoczęcie procedury są w budżecie państwa i według niego, należy ją rozpocząć.

d47ekxe

Dodał, że teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie czy procedurę przetargową rozpocznie obecny szef Kancelarii, czy będzie to już zadanie kolejnego, który obejmie tę funkcję po wyborach.

Według MON, należałoby kupić od 4 do 6 samolotów, zabierających na pokład około 20 osób i zdolnych do przemieszczania się po terenie Europy i - jak to określił Szmajdziński - "tzw. bliskiej europejskiej zagranicy".

Rząd podjął już decyzję, że trzeba kupić nowe samoloty dla 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Planowano, że 6 nowych samolotów zostanie kupionych w 2004 r. W budżecie na ubiegły rok zagwarantowano na ten cel 42 mln zł specjalnej rezerwy.

Jednak w sierpniu 2003 r. przetarg na samolot został unieważniony, ponieważ w drugim etapie w przewidzianym terminie złożyła ofertę tylko jedna z firm, które przystąpiły do przetargu.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj