"Potrzebna pilna nowelizacja". RPO pisze do Sienkiewicza
"Na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek rtv bezpośrednio przez rząd czy członków rządu - pisze do ministra kultury RPO Marcin Więcek. I apeluje o dokonanie "pilnej nowelizacji przepisów".
28.12.2023 | aktual.: 28.12.2023 17:46
Władze mediów publicznych, zarówno powołanych przez Radę Mediów Narodowych, jak i Ministerstwo Kultury, powołane są w oparciu o niekonstytucyjne normy prawne; potrzebna jest pilna nowelizacja przepisów - czytamy w stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanym do MKiDN.
W czwartek RPO Marcin Wiącek opublikował komunikat dotyczący swojego wystąpienia do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza ws. sytuacji w mediach publicznych.
"Legitymacja zarządów i rad nadzorczych, powoływanych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. opiera się na niekonstytucyjnej normie prawnej. Dotyczy to zarówno organów powołanych przez Radę Mediów Narodowych, jak też przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego" - czytamy w komunikacie RPO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według niego wynika to "z braku udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w procedurze nominacyjnej i braku wystarczających gwarancji niezależności względem władzy politycznej".
"Na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek rtv bezpośrednio przez rząd czy członków rządu. Nie ma przy tym znaczenia, czy ma to podstawę w przepisach prawa spółek handlowych" - ocenił Wiącek.
Zobacz także
"Wymaga pilnej nowelizacji przepisów". RPO pisze od Sienkiewicza
"Przywrócenie stanu zgodności podstaw prawnych funkcjonowania publicznej radiofonii i telewizji z Konstytucją i prawem międzynarodowym wymaga pilnej nowelizacji przepisów" - podkreślił RPO.
Jak zaznaczył, nowelizacja przepisów powinna odpowiadać zaleceniom z wyroku TK z 2016 roku i wystąpień RPO.
"Konieczne jest włączenie KRRiT w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. Rada Ministrów, jej członkowie, jak również pozakonstytucyjne organy, takie jak RMN, nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na skład organów spółek rtv" - oświadczył.