Trwa ładowanie...
dww13mc
dww13mc
hawaje

Potężne opady śniegu na Hawajach, zamknięto drogi

Część, znanych z gorących klimatów, Hawajów znalazła się pod śniegiem. W wyższych partiach największej z wysp archipelagu spadło nawet 90 cm śniegu. To efekt kilkudniowych opadów. Najwięcej białego puchu leży wokół najwyższych szczytów wysypy Hawai'i - Mauna Kea i Mauna Loa. Pozostałe części Hawajów z powodu opadów dotknęła natomiast powódź. W związku z sytuacją wydano ostrzeżenia dla części stanu Hawaje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dww13mc

Według ekspertów opady śniegu na Hawajach nie są niczym niezwykłym. Ale rzadko zdarza się, żeby na tak niskich wysokościach opady były tak silne, że śnieg zalegał przez kilka dni. W dodatku opady nie ustają i są prognozowane także na niedzielę.

dww13mc

Na najwyższych szczytach wysp - Mauna Kea i Mauna Loa (oba mierzą w okolicach 4200 m n.p.m) - śnieg pojawia się czasem nawet pięć lub sześć razy w roku. Jednak podsumowując wszystkie opady roczne, nie ma ich zwykle więcej niż 60-90 cm. Cała reszta Hawajów odczuwa zimę tylko w postaci kilku krótszych dni. Najczęściej jednak opady śniegu są symboliczne albo nie ma ich wcale, jak miało to miejsce np. rok temu.

Tymczasem burza śnieżna, która teraz pojawiła się nad Hawajami spowodowała, że trzeba było zamknąć drogi dojazdowe na oba szczyty. Z kolei pozostała część wysp jest dotknięta przez intensywne opady deszczu. Jednocześnie utrzymuje się dość wysoka temperatura powietrza - ok. 20 st. C.

Meteorolodzy przewidują, że ta nietypowa pogoda utrzyma się jeszcze przez kilka dni. Powodem jest niskie ciśnienie i "głęboka tropikalna wilgoć".

dww13mc

Podziel się opinią

Share
dww13mc
dww13mc
Więcej tematów