Potępili decyzję Korei Północnej. Reżim Kima wystrzelił rakietę
Korea Północna wystrzeliła w środę w nocy polskiego czasu rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu u swoich wschodnich wybrzeży - podało dowództwo południowokoreańskiej armii. Rząd Japonii poinformował, że pocisk osiągnął rekordowy pułap 7 tys. km. oraz najdłuższy czas lotu. Wystrzelenie rakiety potępiły USA, Korea Płd. i Japonia.
31.10.2024 | aktual.: 31.10.2024 07:37
Jak informuje Południowokoreańskie Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów (JCS), test przeprowadzono w pobliżu stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, o godzinie 7.10 czasu lokalnego (czyli 23.10 w Polsce). "Uważa się, że to pocisk balistyczny dalekiego zasięgu (ICBM) wystrzelony pod dużym kątem" - takie stanowisko wyraziło JCS w oficjalnym oświadczeniu. Jeszcze dzień wcześniej południowokoreański wywiad donosił, że władze w Północnej Korei "zakończyły przygotowania" do tego testu.
Reakcje międzynarodowe
Władze Japonii przekazały, że pocisk wylądował na wodach Morza Japońskiego, poza wyłączną strefą ekonomiczną kraju, co miało miejsce o godz. 8.37 (czyli 00.37 w Polsce). Rząd w Tokio dodał, że rakieta przeleciała najdłuższą do tej pory trasę. Nie zanotowano żadnych zniszczeń.
Działania Korei Płn. spotkały się z międzynarodowym potępieniem, co wyraził także amerykański rzecznik rady bezpieczeństwa narodowego, Sean Savett, określając test jako "rażące naruszenie" rezolucji ONZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Próba pocisku miała miejsce krótko po tym, jak ministrowie obrony Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, Kim Yong-hyun i Lloyd Austin, wspólnie potępili decyzję Korei Północnej o wysłaniu żołnierzy do Rosji. Wspomniane działania Pjongjangu są zaledwie jednymi z wielu prób rakietowych w tym roku – poprzednia odbyła się 18 września, a wcześniejsze, związane z testem pocisku ICBM, miały miejsce w grudniu ubiegłego roku.
Zwiększona aktywność wojskowa
W ciągu ostatnich dwóch lat Kim Dzong Un intensyfikował swoje demonstracje siły w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, jednocześnie umacniając swoje związki militarne z Moskwą. Według danych NATO, Korea Północna przerzuciła w październiku tysiące żołnierzy na wsparcie rosyjskich działań przeciw Ukrainie. Od początku konfliktu Pjongjang mógł dostarczyć Rosji ok. 20 tys. kontenerów z uzbrojeniem, w tym do 9 milionów pocisków kal. 152 mm.