Potępili decyzję Korei Północnej. Reżim Kima wystrzelił rakietę
Korea Północna wystrzeliła w środę w nocy polskiego czasu rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu u swoich wschodnich wybrzeży - podało dowództwo południowokoreańskiej armii. Rząd Japonii poinformował, że pocisk osiągnął rekordowy pułap 7 tys. km oraz najdłuższy czas lotu. Wystrzelenie rakiety potępiły USA, Korea Płd. i Japonia.
Jak informuje Południowokoreańskie Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów (JCS), test przeprowadzono w pobliżu stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, o godzinie 7.10 czasu lokalnego (czyli 23.10 w Polsce). "Uważa się, że to pocisk balistyczny dalekiego zasięgu (ICBM) wystrzelony pod dużym kątem" - takie stanowisko wyraziło JCS w oficjalnym oświadczeniu. Jeszcze dzień wcześniej południowokoreański wywiad donosił, że władze w Północnej Korei "zakończyły przygotowania" do tego testu.
Reakcje międzynarodowe
Władze Japonii przekazały, że pocisk wylądował na wodach Morza Japońskiego, poza wyłączną strefą ekonomiczną kraju, co miało miejsce o godz. 8.37 (czyli 00.37 w Polsce). Rząd w Tokio dodał, że rakieta przeleciała najdłuższą do tej pory trasę. Nie zanotowano żadnych zniszczeń.
Działania Korei Płn. spotkały się z międzynarodowym potępieniem, co wyraził także amerykański rzecznik rady bezpieczeństwa narodowego, Sean Savett, określając test jako "rażące naruszenie" rezolucji ONZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak głęboko sięgają macki Putina w Gruzji? Ekspert nie ma złudzeń
Próba pocisku miała miejsce krótko po tym, jak ministrowie obrony Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, Kim Yong-hyun i Lloyd Austin, wspólnie potępili decyzję Korei Północnej o wysłaniu żołnierzy do Rosji. Wspomniane działania Pjongjangu są zaledwie jednymi z wielu prób rakietowych w tym roku – poprzednia odbyła się 18 września, a wcześniejsze, związane z testem pocisku ICBM, miały miejsce w grudniu ubiegłego roku.
Zwiększona aktywność wojskowa
W ciągu ostatnich dwóch lat Kim Dzong Un intensyfikował swoje demonstracje siły w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, jednocześnie umacniając swoje związki militarne z Moskwą. Według danych NATO, Korea Północna przerzuciła w październiku tysiące żołnierzy na wsparcie rosyjskich działań przeciw Ukrainie. Od początku konfliktu Pjongjang mógł dostarczyć Rosji ok. 20 tys. kontenerów z uzbrojeniem, w tym do 9 milionów pocisków kal. 152 mm.