Potencjał armii irackiej
Mimo porażki podczas wojny w Zatoce w 1991 roku, Irak ma najbardziej skuteczną armię w regionie, ale większość jej wyposażenia jest zużyta i przestarzała - wynika z analizy waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
Analityk CSIS Anthony Cordesman następująco przedstawia potencjał wojskowy Iraku:
ARMIA I GWARDIA REPUBLIKAŃSKA
Iracka armia, której naczelnym wodzem jest prezydent Saddam Husajn, liczy około 389 tys. żołnierzy. Wojskami dowodzą zaufani ludzie Husajna. Mimo różnych słabości stanowią one w skali regionu potężną siłę. Irak dysponuje przynajmniej niewielką ilością broni biologicznej i chemicznej. Nie przypuszcza się, by miał ładunki nuklearne.
Elitarna Gwardia Republikańska liczy sześć dywizji - trzy pancerne, jedną zmechanizowaną i dwie dywizje piechoty. Cztery brygady Specjalnej Gwardii Republikańskiej zajmują się ochroną Saddama Husajna i najwyższego kierownictwa. Regularna armia liczy 16 dywizji, w tym 11 dywizji piechoty stosunkowo o niskiej jakości bojowej. Armia ma także pięć brygad komandosów i dwie brygady sił specjalnych. Większości jednostek brakuje nowoczesnego szkolenia, a stała armia jest w dużej mierze uzależniona od poborowych. Odczuwa też poważny brak sprzętu.
CZOŁGI
Irak posiada około 2 tys. 600 czołgów bojowych, z czego około 2 tys. jest zdolnych do walki. Nie dysponuje - według amerykańskich standardów - nowoczesnymi czołgami, ale ma 700 stosunkowo dobrych czołgów T-72 i dużą liczbę T-62. Irak wiele swych najlepszych czołgów stracił podczas wojny w Zatoce w 1991 roku. Poza tym Irak ma 3 tys. 700 innych pojazdów opancerzonych, ale utrzymanie ich w należytym stanie jest bardzo trudne, bo są to na ogół pojazdy stare i bardzo różnych typów.
ARTYLERIA
Iracka artyleria może wystrzeliwać pociski i rakiety z ładunkami chemicznymi i prawdopodobnie biologicznymi na stosunkowo dalekie odległości. Wśród 2 tys. 400 dział największego kalibru jest 200-250 dział samobieżnych, którymi w większości dysponuje Gwardia Republikańska, a częściowo także elitarne jednostki armii. Iracka artyleria może mieć problemy z szybko przemieszczającym się przeciwnikiem. Irak ma duże zapasy stosunkowo nowoczesnej kierowanej broni przeciwczołgowej i dużo przestarzałych dział przeciwczołgowych.
SCUDY
Irak ma od 12 do 25 systemów pocisków rakietowych Scud różnego typu.
OBRONA PRZECIWLOTNICZA
Iracka obrona przeciwlotnicza liczy 17 tys. żołnierzy dysponujących 850 wyrzutniami pocisków ziemia-powietrze i 3 tys. dział przeciwlotniczych. System pocisków ziemia-powietrze jest zorganizowany w jeden z najgęstszych systemów obrony na świecie. Główne stanowiska dowodzenia znajdują się w podziemnych bunkrach, są wyposażone w łączność światłowodową i rozporządzają gęstą siecią radarów, z których część stanowi rezerwę. Irak ma prawdopodobnie bardzo nowoczesne radary przemycone z Ukrainy.
LOTNICTWO
Irackie lotnictwo ma 316 samolotów bojowych, z czego tylko około 50-60% jest zdolnych do walki. Są to Mirage F-1, MiG-i 21, MiG-i 23, MiG-i 25 i MiG-i 29. Lotnictwo liczy około 20 tys. żołnierzy.
MARYNARKA WOJENNA
Iracka marynarka ma zaledwie jedną przestarzałą łódź patrolową Osa z pociskami kierowanymi, pięć małych patrolowych łodzi przybrzeżnych i trzy stare radzieckie trałowce. Nieznana jest natomiast liczba min i przeciwokrętowych pocisków ziemia-woda Silkworm. (mk)