Poszukiwania zbiorowych mogił Polaków zamordowanych przez NKWD
W Bykowni na Ukrainie rozpoczęły się poszukiwania zbiorowych mogił Polaków zamordowanych przez NKWD podczas II wojny światowej. Prace prowadzą eksperci z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Sekretarz Rady Andrzej Przewoźnik powiedział, że w Bykowni może znajdować się około 3 i pół tysiąca ciał ofiar. Są nimi ludzie z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej - oficerowie, policjanci, ziemianie i urzędnicy państwowi II Rzeczpospolitej.
Andrzej Przewoźnik zaznaczył, że historykom bardzo trudno odnaleźć dokumenty dotyczące tej zbrodni. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dodał, że ta wiedza jest bardzo skromna, ponieważ badania prowadzono dopiero w ostatnich latach.
Prace poszukiwawcze w Bykowni prowadzą archeolodzy, antropolodzy i historycy. Potrwają na razie dwa miesiące a szefem grupy ekspertów Rady jest profesor Andrzej Kola.
W 2001 roku przez kilkanaście dni naukowcy z Polski przeszukiwali tereny wokół Bykowni. Odkryto wtedy ponad 40 masowych grobów ludzi pomordowanych przez NKWD, głównie Ukraińców. Znaleziono także przedmioty mogące należeć do Polaków aresztowanych po 17 września 1939 roku.