Trwa ładowanie...

Poszedł na bazarek. Zapłacił 82,24 zł. Na paragonie trzy pozycje

W ostatnim czasie coraz więcej konsumentów narzeka na wysokie ceny żywności, zwłaszcza na rynkach i w sklepach lokalnych. Przykładem takiego jest sytuacja jednego z klientów bazarku w Piasecznie, który musiał zapłacić niemałą sumę za kilka produktów spożywczych.

BazarBazarŹródło: Agencja Wyborcza, fot: Agnieszka Sadowska
d38qj42
d38qj42

Jeden z internatów podzielił się z portalem Przegląd Piaseczyński swoim doświadczeniem z zakupu owoców i warzyw na bazarku w Piasecznie. Za niewielką ilość truskawek, borówek i brokuła zapłacił aż 82,24 złotych.

Jak możemy wyczytać z paragonu, za kilogram borówki klient musiał zapłacił 40 zł. Do tego doliczono 12 zł za jednego brokuła i 30,24 zł za niewiele ponad pół kilograma truskawek.

Ceny papryki i brokuła skoczyły w górę do około 30 i 18 złotych za kilogram. W niektórych sklepach cena pomidorów przekracza już 40 złotych za kilogram.

d38qj42

Sławomir Błażejczyk, Dyrektor Biura Mazowieckiej Izby Rolniczej w rozmowie z Przeglądem Piaseczyńskim wyjaśnił, że rynek jest rozchwiany przez niestabilne ceny węgla do szklarni, brak siły roboczej do upraw i inne czynniki. W ciągu najbliższych tygodni można spodziewać się dalszych wzrostów cen owoców i warzyw, szczególnie tych pochodzących ze szklarni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szarżowanie na drodze będzie go słono kosztowało. Policja pokazała nagranie

Latem, ceny owoców i warzyw mogą być jeszcze wyższe niż rok temu z powodu mniejszej podaży oraz wyższych kosztów produkcji. Wiele producentów zrezygnowało z upraw ze względu na niestabilność rynku, co wpłynie na podaż i ceny.

Grożą nam puste półki na warzywa i owoce?

MIR jednak zapewnia, że nie grożą nam puste półki na warzywa i owoce. Polska jest w dobrym położeniu geograficznym, a z każdej strony możliwy jest import. Należy jednak pamiętać, że ogólnoświatowe braki mogą wpłynąć na niektóre ceny owoców i warzyw.

d38qj42

Warto również zauważyć, że ceny środków do produkcji rolnej (nawozy, energia, środki ochrony roślin) wzrosły w tym roku, a wiele środków ochrony roślin zostało wycofanych. Brak siły roboczej również wpłynie na ceny, ponieważ większe koszty związane z zatrudnianiem pracowników będą musiały zostać zrekompensowane przez producentów.

W skrócie, ceny owoców i warzyw w Polsce są wysokie i prawdopodobnie będą dalej rosnąć w najbliższych tygodniach i latem. Istnieją różne czynniki wpływające na te ceny, takie jak niestabilność rynku, brak siły roboczej i wzrost cen środków do produkcji rolniczej. Jednak nie ma obaw, że na sklepowych półkach zabraknie owoców

Źródło: przegladpiaseczynski.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38qj42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38qj42
Więcej tematów