Postulaty żołnierzy służących w Iraku trafiły do szefa MON
Zmiany w zasadach przeprowadzania badań
lekarskich żołnierzy po ich powrocie do kraju i wprowadzenie
systemu wyrównawczego uposażeń w związku ze słabnącym kursem
dolara - to niektóre postulaty żołnierzy pełniących służbę w
Iraku, o których poinformował szefa MON Rzecznik Praw Obywatelskich.
12.02.2007 14:40
Janusz Kochanowski wizytował Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku od 17 do 24 stycznia.
W rozmowach z RPO żołnierze wskazywali m.in. na potrzebę zmian w regulacjach dotyczących badań lekarskich, którym podlegają po powrocie do kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny one być rozpoczęte w siódmym dniu po przybyciu, a zakończone w ciągu tygodnia. Żołnierze podkreślali, że badania wykonują już w trakcie urlopu, na który są kierowani zaraz po powrocie. Ich zdaniem, najlepsze byłoby rozwiązanie, by dopiero po otrzymaniu orzeczenia komisji lekarskiej żołnierz był kierowany na urlop.
Żołnierze mówili także o potrzebie wprowadzenia - w związku ze słabnącym kursem dolara - systemu wyrównawczego do uposażeń np. dopłat i nagród. W ocenie żołnierzy, warto byłoby ponadto zróżnicować finansowo misje, w zależności od miejsca ich pełnienia, a w szczególności od stopnia niebezpieczeństwa.
Wojskowi wskazywali na niekorzystne dla nich zmiany, dotyczące dodatkowych dni wolnych za wykonywanie zadań i służbę pełnioną w sobotę, niedzielę oraz dni ustawowo wolne od pracy. Przepisy wprowadzone we wrześniu ub.r. zniosły wcześniejsze regulacje, zgodnie z którymi za każdy dzień pracy w weekend lub święto przysługiwał wolny dzień po powrocie do kraju. Wcześniejsze rozwiązania powodowały, że żołnierze po powrocie z półrocznej misji mieli, oprócz urlopu, blisko 50 wolnych dni.
Służący w Iraku szeregowi zawodowi podnosili kwestię braku możliwości awansowania z korpusu szeregowych zawodowych do korpusu podoficerów.
Żołnierze służby nadterminowej wskazywali na, niesprawiedliwe ich zdaniem, różnice w uposażeniu. Mimo, że wykonują takie same zadania jak szeregowi zawodowi, zarabiają mniej i - jak sygnalizowali w rozmowach z RPO - nie otrzymują trzynastej pensji.
RPO podkreślił w liście do ministra Aleksandra Szczygło, że nie zgłoszono mu żadnych krytycznych uwag dotyczących wyżywienia, opieki medycznej, dostępu do praktyk religijnych czy utrzymywania kontaktu z rodzinami.
W Iraku jest już VIII zmiana PKW, licząca ok. 900 żołnierzy; dowodzi nią gen. Paweł Lamla. Mandat Polskiego Kontyngentu Wojskowego decyzją prezydenta wygasa z końcem roku.