Trwa ładowanie...

Postępowanie dyscyplinarne wobec Waldemara Żurka. Powód: podważanie statusu Kamila Zaradkiewicza

Kwestionował status sędziego SN Kamila Zaradkiewicza oraz KRS. Teraz Waldemar Żurek ma kłopoty. Wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Na początku czerwca czeka go rozprawa.

Share
Postępowanie dyscyplinarne wobec Waldemara Żurka. Powód: podważanie statusu Kamila ZaradkiewiczaŹródło: PAP
d16j6y5

Jest ciąg dalszy sprawy z maja. Wtedy sędzia Waldemar Żurek złożył pozew przeciwko ówczesnemu p.o. I prezesa SN Kamilowi Zaradkiewiczowi oraz Skarbowi Państwa, który jest reprezentowany przez Sąd Najwyższy. Chciał ustalenia, że Zaradkiewicz nie jest sędzią, odsunięcia go od orzekania oraz od wykonywania funkcji tymczasowego prezesa SN. Teraz Żurek może za to odpowiedzieć.

"Przedstawiłem zarzuty dyscyplinarne sędziemu Waldemarowi Ż. w związku z pozwem podważającym status SSN Zaradkiewicza. Z kolei już 01.06. odbędzie się rozprawa w związku z pomówieniem sędziego Zaradkiewicza przez W.Ż. Sędzia Ż. nie wyciągnął żadnych wniosków" - napisał na Twitterze Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

W komunikacie Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, czytamy, że Żurek "uchybił godności urzędu". Co zarzuca się sędziemu?

Popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na publicznym wygłoszeniu manifestu politycznego, dotyczącego jego poglądów i ocen związanych z działaniem konstytucyjnych organów państwa, w tym Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, oraz na kwestionowaniu legalności powołania Kamila Zaradkiewicza do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego, a następnie pomówieniu go o postępowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego oraz skierowaniu wobec sędziego Kamila Zaradkiewicza groźby bezprawnej przyszłego napiętnowania oraz pociągnięcia do odpowiedzialności za działanie 'na szkodę Państwa i obywateli', co wiąże się m. in. z naruszeniem wynikającej z art. 178 ust. 3 Konstytucji RP zasady apolityczności sędziów Fragment komunikatu sędziego Piotra Schaba

Zobacz też: Pytania o równość wobec prawa. Polityk PiS o zachowaniu premiera

W komunikacie czytamy też o działaniach sędziego Żurka podważających "zaufanie do jego niezawisłości, niezależności i bezstronności", a także naruszające zasady etyki zawodowej.

d16j6y5

Kulisy sprawy sędziego Waldemara Żurka

Przypomnijmy, że w maju sędzia Żurek złożył pozew przeciwko p.o. I prezesa SN oraz Skarbowi Państwa, który jest reprezentowany przez Sąd Najwyższy. Chce ustalenia, że Zaradkiewicz nie jest sędzią, odsunięcia go od orzekania oraz od wykonywania funkcji tymczasowego prezesa SN.

Najważniejszym powodem kwestionowania tego, że Zaradkiewicz jest legalnym sędzią SN, jest według Żurka to, że Zaradkiewicz nominację dostał od nowej KRS. Ona zdaniem Żurka i sporej części środowiska prawniczego nie jest organem niezależnym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16j6y5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16j6y5
d16j6y5
Więcej tematów