Trwa ładowanie...

Postępowanie dyscyplinarne wobec poznańskiego sędziego. "Znieważył Andrzeja Dudę"

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Jarosławowi O. To sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, który nazwał prezydenta "marnym i złym człowiekiem, który szkodzi Polsce".

Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Jarosława O.Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Jarosława O.Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d15307r

Chodzi o wpis sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, który pojawił się w mediach społecznościowych w połowie stycznia 2020 r. Jarosław O. napisał: "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce!".

Przemysław Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Jarosława O.

Wpisem zainteresował się Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Przemysław Radzik wszczął wobec Przemysława O. postępowanie dyscyplinarne i przedstawił mu zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Chodzi o niezachowanie powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych i znieważenie prezydenta RP.

Poznański sędzia miał naruszyć m.in. art. 178 ust. 3 Konstytucji, który polega na zakazie prowadzenia działalności publicznej niedającej się pogodzić z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów. Radzik podkreślił, że Jarosław O. ma prawo wyrażać swoje poglądy jak każdy obywatel, ale etyka zawodowa nakazuje mu powściągliwość w demonstrowaniu emocji.

d15307r

Radzik: od sędziego wymaga się więcej, niż od obywatela

Dalej Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych tłumaczy, że sędziowie z racji urzędu są pod uważną obserwacją społeczeństwa i wymaga się od nich więcej niż od przeciętnego obywatela. "Znieważanie jakiejkolwiek osoby nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego" - podsumowuje Radzik.

Źródło: rzecznik.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15307r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15307r
Więcej tematów