Andrzej Duda z oficjalnym poparciem sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Wśród osób, należących do komitetu poparcia prezydenta Andrzeja Dudy znalazł się sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański. Zanim, trzy miesiące temu, Sochański wszedł do składu TK, był aktywnym działaczem PiS w Szczecinie.

Andrzej Duda z oficjalnym poparciem sędziego Trybunału Konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © PAP

05.07.2020 19:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O sprawie na Twitterze poinformował poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka. "Państwo PiS w pigułce! Zaledwie trzy miesiące temu Bartłomiej Sochański został wybrany przez obecną władzę na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie zasiada nie tylko w TK, ale też w komitecie poparcia Andrzeja Dudy. Ci ludzie już nawet nie zachowują żadnych pozorów niezależności i bezstronności..." - napisał Marchewka.

Andrzej Duda popierany przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego

O sprawie napisała również Gazeta Wyborcza. Bartłomiej Sochański jest doskonale znany mieszkańcom Szczecina. Adwokat był prezydentem tego miasta w latach 90, a o ponowną prezydenturę ubiegał się w ostatnich wyborach samorządowych z ramienia PiS.

Do Trybunału Konstytucyjnego został wybrany głosami partii rządzącej na krótko przed Wielkanocą. Jego kandydaturze sprzeciwiała się wówczas opozycja, która zwracała uwagę na brak dorobku naukowego Sochańskiego. Opinię partii opozycyjnych podzielali również szczecińscy adwokaci. Wyborowi adwokata do TK nie był przychylny również dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie Włodzimierz Łyczywek.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wspierający Dudę związany z PiS

Sochański wsławił się przede wszystkim donosem do prokuratora generalnego na protestujących w Sejmie posłów. Sytuacja miała miejsce w roku 2017, adwokat nazywał ich wtedy "grupą przestępczą".

Poparcie Sochańskiego dla Andrzeja Dudy budzi kontrowersje w świetle przepisów... Konstytucji. Chodzi o artykuł 195 mówiący o działalności publicznej sędziów Trybunału Konstytucyjnego. „Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów” - brzmi treść wspomnianego artykułu.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (575)