Trwa ładowanie...
de5mk9r
27-04-2006 21:15

Postanowienia koalicyjnej deklaracji programowej

Budowę silnego i uczciwego państwa, walkę z
najbardziej bolesnymi problemami społecznymi, przestępczością i
korupcją oraz sprzyjanie działalności gospodarczej -
zapowiedziały w koalicyjnej deklaracji
programowej PiS, Samoobrona i Narodowe Koło Parlamentarne.

de5mk9r
de5mk9r

Deklarację uzupełniają trzy załączniki, zawierające cele i zadania rządu koalicyjnego, zasady współpracy i wykaz projektów ustaw. W Deklaracji, zatytułowanej "Solidarne Państwo", podkreślono że porozumienie koalicyjne zostało zawarte w duchu odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Ma ono obowiązywać do końca obecnej kadencji parlamentu.

Celem koalicji - czytamy - jest rekonstrukcja rządu i realizacja uzgodnionego programu, wspólne działania na forum Sejmu i Senatu oraz zgodna prezentacja działań rządu na forum publicznym.

Podkreślono, że potrzebna jest przebudowa państwa, tak by dobrze służyło ono swym obywatelom. Według deklaracji, szereg patologii w życiu publicznym Polski, takich jak korupcja i dążenie do realizacji partykularnych interesów, kosztem dobra całego społeczeństwa to skutek polityki prowadzonej w Polsce po 1989 roku, która w zbyt dużej mierze nastawiona była na kontynuacji wielu wadliwych mechanizmów i powiązań z okresu PRL.

"Naszym celem jest budowa silnego i uczciwego Państwa, zapewniającego poczucie bezpieczeństwa swoim obywatelom oraz tworzącego sprzyjające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy stwarzać szanse rozwoju zawodowego w kraju, w tym szczególnie ludziom młodym, by nie musieli podejmować decyzji o emigracji zarobkowej" - podkreślono w deklaracji.

de5mk9r

Zapowiedziano m.in. rozwiązywanie "w duchu solidarności" najboleśniejszych problemów społecznych, jak bezrobocie, wykluczenie społeczne, nędza i brak mieszkań. Koalicjanci chcą podejmować działania służące wzrostowi inwestycji w Polsce, także zagranicznych, skutecznemu wykorzystywaniu środków unijnych, rozwojowi badań naukowych i nowoczesnych technologii oraz ograniczeniu barier dla przedsiębiorczości.

Zaostrzeniu walki z przestępczością i korupcją służyć ma m.in. powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, uchwalenie nowego kodeksu karnego, likwidacja WSI oraz reforma cywilnych służb specjalnych. W punkcie poświęconym sprawom zagranicznym podkreślono, że koalicjantom zależy na podniesieniu rangi międzynarodowej Polski w sposób adekwatny do jej potencjału i aspiracji.

Zgodnie z deklaracją, "funkcje publiczne mogą pełnić tylko osoby uczciwe i kompetentne". Nie będą ich obejmowały osoby prawomocnie skazane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego o charakterze kryminalnym lub osoby podejrzane o popełnienie przestępstw o podłożu korupcyjnym albo o związki ze światem przestępczym.

W załączonym do deklaracji porozumieniu dotyczącym zasad współpracy koalicjanci zobowiązali się popierać projekty ustaw przedkładane przez rząd i prezydenta, zgłaszane przez obywateli, grupy posłów lub senatorów, jeżeli są wymienione w załączniku do deklaracji programowej.

de5mk9r

Własny projekt lub poprawkę koalicjant może zgłosić tylko po akceptacji pozostałych partnerów. Ponadto, w żadnej formie ugrupowania koalicyjne nie mogą popierać inicjatyw innych klubów bez zgody pozostałych.

Bez uzgodnienia wewnątrz koalicji strony porozumienia nie mogą podejmować ani popierać działań zmierzających do odwołania marszałka Sejmu lub Senatu oraz innych członków Prezydium obu izb, odwołana rządu i poszczególnych ministrów, a także zmiany kierownictw komisji i podkomisji parlamentarnych.

Koalicjanci zobowiązali się też, że na stanowiska państwowe nie będą wysuwać kandydatur osób, które były rekomendowane przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na stanowiska publiczne w latach 2001- 2005.

de5mk9r

W załączniku do porozumienia dotyczącym celów i zadań rządu koalicyjnego w latach 2006-2009 zapowiedziano m.in. reformę struktur państwowych, szczególnie wymiaru sprawiedliwości i administracji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli. Dokument zawiera postulat dotyczący "przywrócenia jednego z podstawowych warunków demokracji tj. sprawnych i sprawiedliwych sądów". Zapowiedziano w nim przeprowadzenie reformy prokuratury, m.in. poprzez usprawnienie postępowania karnego, a także uproszczenie struktury prokuratorskiej. Mowa jest też o poszerzeniu granic niezależności prokuratora i powołaniu policji prokuratorskiej.

Zgodnie z dokumentem, ma nastąpić "ograniczenie administracji oraz stworzenie silnego i sprawnego aparatu państwowego" oraz zwiększone wymagania wobec osób piastujących kierownicze funkcje w państwie.

Załącznik zawiera zapowiedź oczyszczenia życia publicznego oraz likwidację nieformalnych mechanizmów wpływania na decyzje podejmowane przez instytucje państwowe, w tym przeprowadzenie reformy immunitetu parlamentarnego.

de5mk9r

Koalicjanci zamierzają umocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Ma temu służyć współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz UE. Załącznik zawiera też deklarację, że podstawę "stabilnego ładu międzynarodowego stanowi poszanowanie praw i wolności obywatelskich oraz reguł demokracji".

"Nie rezygnujemy też z zaangażowania we wspieraniu ładu demokratycznego w innych krajach. Na Białorusi przeciwstawiamy się łamaniu praw człowieka i zasad demokracji. Na Ukrainie wspierać będziemy proeuropejskie aspiracje narodu" - napisano w dokumencie. Koalicjanci opowiedzieli się za "Europą jako wspólnotą Ojczyzn" i za kontynuowaniem procesu rozszerzania UE.

W załączniku podkreślono, że w polityce obronnej konieczne jest usprawnienie procesu dowodzenia przez likwidację zbędnych struktur dowódczo-sztabowych oraz reorganizację istniejących. Planowane jest utworzenie Dowództwa Połączonych Operacji i Dowództwa Wsparcia i przekształcenie Sztabu Generalnego w "organ planistyczny pracujący na potrzeby szefa MON".

de5mk9r

Dokument zakłada też zmiany w ochronie zdrowia i polityce społecznej poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnego Rejestru Usług Medycznych i "rozważenie w perspektywie kilkuletniej możliwości likwidacji NFZ i powrotu do finansowania ochrony zdrowia poprzez budżety gmin, powiatów, województw oraz Ministerstwa Zdrowia. Koalicjanci chcą też wprowadzić obowiązkowe wychowanie przedszkolne dla 5-latków - od września 2007 lub 2008 roku. Planują też zmiany w zasadach przeprowadzenia egzaminu maturalnego, w tym zmiany formuły egzaminu ustnego z języka polskiego - w latach 2007-09.

Ostatni z załączników zawiera, zgrupowane w 21 rozdziałach, projekty kilkuset ustaw, które będą popierać koalicjanci.

de5mk9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5mk9r
Więcej tematów