Trwa ładowanie...

Posłowie PiS chcą zmiany ustawy. Szerokie uprawnienia dla służb

W środę 47 posłów Zjednoczonej Prawicy złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu COVID-19. W nowym kształcie dawałaby prawie nieograniczone uprawnienia służbom porządkowym.

Projekt ustawy wpłynął w środę do SejmuProjekt ustawy wpłynął w środę do SejmuŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d1wcswe
d1wcswe

Nowelizacja dotyczy wprowadzonej 2 marca ustawy o "Szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych". Projekt zmiany dokumentu wpłynął do Sejmu w środę i od razu został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych.

Posłowie życzyliby sobie, aby do ustawy został dopisany jeden punkt. Brzmi on: "Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

Przepis wzbudza kontrowersje

Co ten zapis może oznaczać w praktyce? Według profesora Marka Chmaja z Uniwersytetu SWPS, daje on urzędnikom wielkie pole do łamania przepisów. W rozmowie z Wirtualną Polską prawnik tak skomentował tę propozycję: -Ten przepis jest kuriozalny. Jego autorzy zachowują się jakby byli pod wpływem lektury "Trzech muszkieterów" Alexandra Dumasa, gdzie kardynał Richelieu wymyśla zasadę "łamania prawa w imię Francji".

W tym wypadku w imię szeroko pojętego interesu cała grupa osób - w tym urzędników - byłaby zwolniona z jakiejkolwiek odpowiedzialności. Jeśli weszłyby one w życie ani prokuratura, ani CBA, nie mogłoby ścigać urzędników wydających pieniądze w trybie bezprzetargowym.

d1wcswe

Taki przepis jest rażąco niezgodny zarówno z Konstytucją, jak i z prawem Unii Europejskiej. Godzi w zasadę równości wobec prawa oraz w zasadę trójpodziału władzy. Trudno bowiem sobie wyobrazić żeby w takich warunkach o winie lub jej braku mogły decydować niezawisłe sądy - kończy swoją wypowiedź prof. Chmaj.

Ardanowski do dymisji? Mamy komentarz ministra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj