Afera z "Julią P." komentowana w Sejmie. "Z TK zrobiono bar szybkiej obsługi"

Trwa dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie w swoich wystąpieniach odnieśli się do doniesień dotyczących maila Michała Dworczyka, który ten miał wysłać do premiera i poinformować go o konsultacjach z "Julią P.". - Zrobiliście z Trybunału Konstytucyjnego bar szybkiej obsługi. Wchodzą prominenci PiS-u i zamawiają sobie wyroki jak schabowego na wynos - powiedział Krzysztof Śmieszek z Lewicy.

Sylwia Bagińska

06.07.2022 | aktual.: 06.07.2022 12:21

Na mównicy pojawił się z wnioskiem formalnym poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. - Składam wniosek formalny o przerwę i zwołanie Konwentów Seniorów i uzupełnienie porządku obrad o projekt Lewicy: wreszcie naprawdę likwidujący system prześladowania polskich sędziów - powiedział polityk.

Posiedzenie Sejmu. Wspomniano o aferze z mailem Dworczyka o "Julii P."

- Kilka dni temu dostaliśmy jasny sygnał z Komisji Europejskiej. Ten bubel legislacyjny, który PiS uchwalił kilka tygodni temu - Komisja Europejska tej ściemy nie kupuje - oświadczył Śmieszek.

- Komisja Europejska mówi jednoznacznie: Polska ma ciągle problem z praworządnością. I to kilka dni temu wy daliście kolejny argument, że w Polsce praworządności nie ma, bo co się wydarzyło? Przychodzi minister Dworczyk do pani "Julii P." i ustala z nią procedowanie spraw przed Trybunałem Konstytucyjnym. To jest skandal i to jest kryminał w każdym demokratycznym kraju. Zrobiliście z Trybunału Konstytucyjnego bar szybkiej obsługi. Wchodzą prominenci PiS-u i zamawiają sobie wyroki jak schabowego na wynos - dodał poseł Lewicy. Elżbieta Witek odpowiedziała na te słowa, że Konwent Seniorów niedawno miał miejsce, więc go na pewno nie zwoła.

Julia Przyłębska pojawi się w Sejmie?

Z kolei Arkadiusz Myrcha złożył wniosek formalny o uzupełnienie dzisiejszego porządku o punkt mający na celu wyjaśnienie skandalicznej sytuacji opisanej w kolejnych mailach ministra Michała Dworczyka.

Poseł KO przypomniał, że sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień najważniejszych urzędników państwowych, powinna znaleźć wyjaśnienie w polskim Sejmie.

- W związku z tym apeluję do pani marszałek o zaproszenie sędzi Julii Przyłębskiej, w kręgach rządowych zwanej także "Julią P.", po to, aby wyjaśniła, czy konsultowała treść wyroków, które zapadają w Trybunale Konstytucyjnym z panem ministrem Dworczykiem - powiedział Myrcha.

- Apeluję także do pani marszałek o to, żeby w tej sprawie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki i wyjaśnił, czy udzielał pełnomocnictwa panu Michałowi Dworczykowi do konsultowania w imieniu Kancelarii Premiera treści wyroków, które zapadają w Trybunale Konstytucyjnym i czy wyrok, który uznał za niekonstytucyjne przepisy... - mówił poseł KO, po czym wyłączono mu mikrofon. Wtedy też marszałek Sejmu Elżbieta Witek dodała, że nie jest to wniosek formalny.

Rozszerzone obrady Sejmu

Radosław Fogiel na konferencji prasowej w Sejmie przed rozpoczęciem obrad przekazał, że zostaną one prawdopodobnie rozszerzone.

- Z rzeczy nowych, które się w porządku obrad powinny znaleźć, możemy potwierdzić, że wpłynął wniosek związany z ratyfikacją członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Będzie to za chwilę dosłownie przedmiotem obrad Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów - oznajmił polityk.

- Jest pełna wola polityczna z naszej strony, żeby to już na tym posiedzeniu Sejmu stanęło i żeby Sejm sprawę rozpatrzył, myślę, że tutaj nie będzie z tym problemu - kontynuował rzecznik PiS.

Zobacz też: Niemcy w strachu. Zbliża się wielki kryzys gazowy

Dwudniowe posiedzenie Sejmu

W środę w Sejmie rozpoczęło się dwudniowej posiedzenie, na którym posłowie zajmą się rządowym projektem zmian w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Sejm rozpatrzy również projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakładającym zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Projekt zakłada zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa - maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma wzrosnąć z 25 do 30 lat, okres karalności zabójstwa ma wzrosnąć z 30 do 40 lat.

W obradach Sejmu zapowiedziano także prace nad projektem zmian w ustawie o obronie ojczyzny, który poszerza katalog wpływów do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Posłowie rozpatrzą także pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych.

W porządku obrad jest też projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałaniu wspierania agresji na Ukrainę, która pozwoliła na objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA.

Politycy będą kontynuować też prace nad rządowym projektem noweli ustawy o drogach publicznych, którego celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach UE oraz poprawa poziomu bezpieczeństwa infrastruktury drogowej. W planie prac Sejmu jest również rządowy projekt ustawy o ekonomii społecznej.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sejmobrady sejmunato
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (713)