Poseł poturbował rowerzystkę. Miała złamany nos, chcą postawić zarzuty
Adam Szłapka potrącił 16-letnią rowerzystkę na przejeździe rowerowym w Warszawie. Nastolatka doznała poważnych obrażeń, w tym urazu głowy i złamania kości nosowych. Minął rok od wypadku. Teraz posłowi grozi utrata immunitetu, by służby mogły postawić mu zarzuty.
W kwietniu prokuratura planuje wystąpić o uchylenie immunitetu poselskiego Adamowi Szłapce. Taki krok jest niezbędny, aby postawić mu zarzuty związane ze spowodowaniem wypadku drogowego.
Minister Szłapka, w rozmowie z "Rzeczpospolitą", zapewnił, że zrzeknie się immunitetu, jak tylko sprawa trafi do Sejmu. Wyjaśnił jednak, że nie jest to możliwe wcześniej ze względu na przepisy formalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obowiązkowe badania dla starszych kierowców. Polacy na ulicy mocno podzieleni
Czy Adam Szłapka może stracić mandat posła?
Aby postawić posłowi zarzuty, Sejm musi wyrazić zgodę na uchylenie jego immunitetu. Wymaga to bezwzględnej większości ustawowej liczby posłów. Wcześniej, wniosek w tej sprawie musi zostać zaopiniowany przez komisję immunitetową. Ostateczna decyzja, czy poddać sprawę pod głosowanie, należy do marszałka Sejmu.
Jednak w tym przypadku, nawet gdyby poseł Szłapka został skazany, mandat może zachować – przesądzi to, czy wypadek zostanie uznany za przestępstwo nieumyślne.
Wypadek w Warszawie
Prokurator Katarzyna Skrzeczkowska przekazała, że "z ustaleń postępowania wynika, że kierujący pojazdem marki Toyota na przejeździe rowerowym zderzył się z kierującą rowerem 16-latką. Jak wynika z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci m.in. urazu głowy ze złamaniem kości nosowych z przemieszczeniem, skutkujących rozstrojem zdrowia na okres powyżej siedmiu dni. Ponadto z ustaleń postępowania wynika, że do wypadku doprowadził kierujący pojazdem marki Toyota w wyniku niezachowania reguł ostrożności w ruchu drogowym".
Zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie, gdyż rozstrój zdrowia pokrzywdzonej trwał dłużej niż siedem dni.
Czytaj także:
Źródło: "Rzeczpospolita"