Trwa ładowanie...

Poseł Kukiz'15 chce zamykać sędziów TK w obozach? "Tylko sobie żartowałem"

"Nie przejmujemy się konstytucją”, "zamkniemy sędziów TK w Berezie Kartuskiej” - przekonywał na Uniwersytecie Wrocławskim poseł Kukiz'15 Jakub Kulesza. Jego słowa wywołały oburzenie. Sam zainteresowany tłumaczy jednak, że... nie mówił na serio.

Share
Poseł Kukiz'15 chce zamykać sędziów TK w obozach? "Tylko sobie żartowałem"
Źródło: Youtube.com
d2fwl6b

Kulesza wygłosił płomienne przemówienie dotyczące systemów wyborczych w Polsce i na świecie. Wychwalał promowane przez jego klub JOW-y. W sieci pojawiło się nagranie z wydarzenia, na którym poseł mówi, że jego klub "nie przejmuje się konstytucją" i gdyby miał większość, wprowadziłby wybory większościowe, a jeśli sędziowe TK mieliby z tym problem, to można "zamknąć ich w Berezie Kartuskiej".

Przypomnijmy, że Bereza to obóz, w którym zamykano politycznych przeciwników sanacji. Działał on w latach 1934-1939 i znalazało się w nim wielu komunistów, endeków i ukraińskich nacjonalistów. Na świecie ciągle toczą się spory o to, czy miejsce odosobnienia w Berezie Kartuskiej można nazywać "obozem koncetracyjnym".

d2fwl6b

Żeby studenci nie zasnęli

- Przecież to naturalne, że trzeba mówić takie rzeczy jak się mówi do studentów. Żeby nie zasnęli, żeby ich jakoś zaciekawić. Możemy się teraz śmiać z tych, którzy to wzięli na poważnie - tłumaczy swego kolegę z klubu Błażej Parda. A co z wypowiedzią na temat konstytucji? - Chodziło o to, że ogólnie politycy się nią nie przejmują. A konstytucja jako dokument w pewnych miejsach przeczy sama sobie. My się nią przejmujemy i dlatego chcielibyśmy ją zmienić - objaśnił nam Parda.

Co na to sam Kulesza? - Tylko sobie żartowałem. A moja wypowiedź na tym filmiku w internecie została pocięta i zmanipulowana - powiedział Wirtualnej Polsce. Na swojej stronie na Facebooku dodał też oficjalne oświadczenie w sprawie. Napisał w nim, że "stwierdzenie o Berezie Kartuskiej było oczywistą szpilą w odwołujące się do tradycji Sanacji środowisko PiS", a jego przemówienie było ironiczne. Poza tym przeprosił i zapewnił, że "bierze pełną odpowiedzialność za wypowiedziane słowa".

Wolnościowy poseł

Kulesza ma 27 lat i pierwszy raz sprawuje poselskie obowiązki. Jeszcze do niedawna pełnił też rolę rzecznika klubu Kukiz'15. Zanim trafił do Sejmu studiował na Politechnice Warszawskiej i był prezesem stowarzyszenia Koliber, gdzie zajmował się m.in.organizowaniem uroczystości upamiętniających bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Sam siebie nazywa "najbardziej wolnościowym posłem obecnej kadencji".

d2fwl6b

Podziel się opinią

Share
d2fwl6b
d2fwl6b
Więcej tematów