WP
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
sąd
11-08-2005 (12:25)

Poseł Bonda stawia zarzuty prokuraturze

Poseł Ryszard Bonda oskarżony o wyłudzenie 27 tys. ton zboża wartości 11 mln zł złożył podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Goleniowie wnioski, w których zarzucił prokuraturze naruszenie immunitetu poselskiego i braki w akcie oskarżenia, a sądowi zaniechanie obowiązków. Wypowiedział też pełnomocnictwo swemu obrońcy. Sąd odroczył rozprawę do 15 września.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Według Bondy treść zarzutów, wobec których zrzekł się immunitetu była inna niż zawarte w akcie oskarżenia, za które ma odpowiadać. Ponadto w postępowaniu przygotowawczym Prokuratura Okręgowa nie powołała biegłych z zakresu składowania zboża i miała dowolnie określić ilość i wartość brakującego ziarna. Natomiast goleniowski sąd miał zaniechać swych obowiązków nie przekazując sprawy do Sądu Rejonowego w Szczecinie, zdaniem posła właściwego do jej rozpoznania.

Bonda sam składał i uzasadniał swoje wnioski, ponieważ mec. Andrzej Łęczyński z "powodu daleko idącej różnicy zdań" zrezygnował z reprezentowania posła, a Bonda wypowiedział mu pełnomocnictwo. Nowego obrońcę musi znaleźć w ciągu 10 dni.

Wcześniej goleniowski sąd odrzucił wniosek posła Ryszarda Bondy o wyłączenie ze sprawy, w której jest on głównym oskarżonym, przewodniczącego składu sędziowskiego Pawła Balcerowicza.

WP

Bonda złożył wniosek o wyłączenie sędziego, uzasadniając go wątpliwościami co do jego bezstronności. Powołał się na wypowiedź Balcerowicza w TVP dotyczącą wniosku do Sejmu o zgodę na zastosowanie aresztu, gdyby Bonda uchylał się od stawienia na rozprawie. Poseł wyjaśnił, że nagrania dokonano poza salą rozpraw dlatego - należy traktować tę wypowiedź jako prywatna opinię sędziego.

Prezes Sądu Rejonowego w Goleniowie Greta Puchalska stwierdziła, że wniosek ten jest całkowicie bezzasadny i opiera się na subiektywnych odczuciach oskarżonego. Podkreśliła, że wypowiedź sędziego zawierała jedynie informacje o wystąpieniu do Sejmu, nowym terminie procesu i były to czysto techniczne informacje, nie decydujące o winie posła. Bondzie nie przysługuje zażalenie na decyzję sądu.

Ryszard Bonda po raz pierwszy od początku sprawy pojawił się w sądzie. Do tej pory syn - jednocześnie współoskarżony w całej sprawie - przedstawiał zwolnienia lekarskie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP