Trwa ładowanie...
d28hvlq

Port w Oakland unieruchomiony przez demonstrantów

Port w Oakland, w Kalifornii, jeden z największych amerykańskich ośrodków przeładunku kontenerów, został w środę praktycznie unieruchomiony przez demonstrantów protestujących przeciwko nierównościom ekonomicznym - poinformowały lokalne władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstranci unieruchomili port w Oakland
Demonstranci unieruchomili port w Oakland (PAP/EPA, Fot: Peter Dasilva)
d28hvlq

"Obecnie wszelka działalność portu w Oakland jest praktycznie zawieszona. Będzie wznowiona kiedy zapewnione zostaną bezpieczne warunki umożliwiające taką działalność" - głosi oświadczenie kapitanatu portu przekazane agencji Reuters.

Według ocen policji, w porcie zgromadziło się ok. 3 tys. demonstrantów. Szef policji w Oakland Howard Jordan ostrzegł, że osoby, które weszły na teren portu złamały prawo federalne.

Miasto Oakland stało się w tych dniach najsilniejszym ośrodkiem protestów pod hasłem "Okupuj Wall Street", które rozpoczęły się w połowie września w Nowym Jorku i rozszerzyły na całe Stany Zjednoczone.

d28hvlq

W środę tysiące ludzi zgromadziły się na placu przed ratuszem w Oakland. Jak wszędzie, demonstranci nieśli transparenty z hasłami przeciwko rosnącym nierównościom społecznym w USA i nadużyciom banków oraz wielkich korporacji. Do tłumu przemówiła m.in. Angela Davis, słynna w latach 60 i 70. działaczka radykalnej lewicy.

Sytuacja w Oakland zaostrzyła się po gwałtownych starciach demonstrantów z policją w ub. tygodniu. W ich wyniku ciężkich obrażeń doznał uczestniczący w proteście weteran piechoty morskiej Scott Olsen.

Działacze ruchu zapowiadają strajk generalny w mieście. Już w środę część pracowników sektora publicznego nie stawiło się do pracy. Rzecznik związku zawodowego pracowników portowych Craig Merrilees oświadczył, że jego członkowie nie zostali wezwani do przyłączenia się do strajku, ale popierają protestujących.

Protesty trwają również w wielu innych miastach amerykańskich.

d28hvlq

Podziel się opinią

Share
d28hvlq
d28hvlq
Więcej tematów