Trwa ładowanie...
d2kqqzs

Porozumienie ws. lokalizacji pomnika smoleńskiego. Ratusz wybrał miejsce

- Warszawski ratusz proponuje miejsce na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Monument miałby stanąć na rogu ulic Trębackiej i Focha - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Podkreśliła, że lokalizację konsultowano z częścią rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Byli to przede wszystkim sygnatariusze listu do prezydenta Bronisława Komorowskiego z października ubiegłego roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie Marii i Lecha Kaczyńskich
Zdjęcie Marii i Lecha Kaczyńskich (AFP, Fot: WOJTEK RADWANSKI)
d2kqqzs

Prezydent stolicy poinformowała o tym po spotkaniu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Skwer, na którym ma powstać pomnik, znajduje się w pobliżu Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Teatru Narodowego, Krakowskiego Przedmieścia i Pałacu Prezydenckiego.

Prezydent Warszawy podkreśliła, że zgodę musi wydać jeszcze Rada Miasta. To, jak będzie wyglądał pomnik zależy od wyników konkursu, który zostanie ogłoszony.

d2kqqzs

Gdzie stanie pomnik smoleński? Różne propozycje

- Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie najprawdopodobniej w okolicy placu Piłsudskiego w Warszawie - mówiła wcześniej na antenie radiowej Jedynki prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Takie były wstępne ustalenia, które przyjęto po konsultacjach z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Podkreśliła, że miejsce, proponowane przez miasto, "wydaje się najlepsze dla wszystkich".

Jednak takiej lokalizacji przeciwny jest lider PiS Jarosław Kaczyński. - Jedyne właściwe miejsce pomnika smoleńskiego jest na Krakowskim Przedmieściu - powiedział prezes PiS. - Tam gromadzili się po tragedii smoleńskiej Polacy i sądzę, że to właśnie powinno być także poprzez ten pomnik upamiętnione - dodał. W jego ocenie pomnik powinien być "okazały", "wyeksponowany", ale jednocześnie "wpisujący się w architekturę Krakowskiego Przedmieścia". Według Kaczyńskiego powinien stanąć koło Pałacu Prezydenckiego.

W październiku 2014 roku do Kancelarii Prezydenta wpłynął list części rodzin w sprawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Zależało im, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych.

d2kqqzs

10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Źródło: PAP, IAR,TVN24, TVP Info

Zobacz także - Kaczyński: nie dostałem zaproszenia na spotkanie ws. pomnika

d2kqqzs

Podziel się opinią

Share
d2kqqzs
d2kqqzs
Więcej tematów