Porozumienie na szczycie. Wiadomo, kto obejmie stanowiska w UE
Liderzy państw Unii Europejskiej porozumieli się ws. obsadzenia kluczowych unijnych stanowisk. Ursula von der Leyen zostanie ponownie wybrana przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję. Szefem Rady Europejskiej będzie Antonio Costa, a szefową unijnej dyplomacji Kaja Kallas.
27.06.2024 | aktual.: 14.11.2024 09:02
Przywódcy 27 krajów UE w czwartek przed północą zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodnicząca Komisji Europejskiej pozostanie Ursula von der Leyen. Portugalczyk Antonio Costa będzie szefem Rady Europejskiej; Estonka Kaja Kallas - szefową unijnej dyplomacji.
Na posiedzeniu Rady Europejskiej nowych przywódców nie wybrano jednak jednomyślnie. Swój sprzeciw na szczycie zaznaczyła premierka Włoch Giorgia Meloni oraz szef węgierskiego rządu Viktor Orban. Meloni była przeciwna Coście, a Orban - von der Leyen. Włoszka z kolei wstrzymała się od głosu w sprawie von der Leyen.
Szefa Komisji Europejskiej wybierają szefowie państw i rządów w Radzie Europejskiej. Zgodnie z traktatem kandydat musi zdobyć większość kwalifikowaną, a więc w praktyce poparcie co najmniej 15 krajów członkowskich. Nowego przewodniczącego musi zaakceptować Parlament Europejski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk reaguje. Zamieścił wpis
Głos po decyzjach na szczycie UE zabrał już premier Donald Tusk. "Kaja, Urszula i Antonio zaakceptowani. Plany obronne zaakceptowane. Satysfakcja. Dla Polski i dla Europy" - napisał szef polskiego rządu na platformie X.
Wpis zamieścił już także nowy szef Rady Europejskiej Antonio Costa. "Jako przewodniczący Rady Europejskiej od 1 grudnia będę w pełni zaangażowany w promowanie jedności wśród 27 państw członkowskich i skupię się na wdrażaniu programu strategicznego, który został dzisiaj zatwierdzony i który będzie przyświecał Unii Europejskiej przez następne pięć lata" - oświadczył.
Przeczytaj również: