Trwa ładowanie...
d3c9yyo

Porozumienie Korei Płd. i Japonii w sprawie tzw. kobiet do towarzystwa

• Historyczne porozumienie Korei Płd. i Japonii w sprawie tzw. kobiet do towarzystwa (ang. comfort women)
• Japonia wypłaci Korei Płd. miliard jenów (8,3 mln USD) odszkodowania
• Spór dotyczył kobiet z krajów pod japońską okupacją, zmuszanych do prostytucji w czasie II wojny światowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japoński rząd wziął na siebie "wielką odpowiedzialność" w związku z kwestią tzw. kobiet do towarzystwa
Japoński rząd wziął na siebie "wielką odpowiedzialność" w związku z kwestią tzw. kobiet do towarzystwa (PAP/EPA)
d3c9yyo

Polecamy artykuł: Ianfu - 200 tysięcy seksualnych niewolnic Japończyków

Władze Korei Południowej i Japonii porozumiały się w sprawie rozwiązania historycznego sporu o tzw. kobiety do towarzystwa, czyli kobiety z krajów pod japońską okupacją, zmuszane do prostytucji w czasie II wojny światowej.

Japoński rząd wziął na siebie "wielką odpowiedzialność" w związku z kwestią tzw. kobiet do towarzystwa (ang. comfort women) i wniesie wkład do funduszu mającego na celu pomoc tym kobietom - oświadczył minister spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishida na konferencji prasowej w Seulu po spotkaniu ze swym południowokoreańskim odpowiednikiem Jun Biung Se.

d3c9yyo

- Premier Japonii Shinzo Abe po raz kolejny wyraża swe szczere przeprosiny i żal wobec tych wszystkich tzw. kobiet do towarzystwa, które doświadczyły nieuleczalnych, psychicznych i fizycznych cierpień - powiedział japoński minister.

Porozumienie, na które - jak podaje agencja Associated Press - składają się przeprosiny premiera Japonii oraz wynoszący 1 mld jenów (8,3 mln USD) fundusz pomocowy dla wykorzystywanych seksualnie w czasie II wojny światowej kobiet, może zażegnać lata animozji i braku zaufania na linii Seul-Tokio.

Szef południowokoreańskiego MSZ wskazał, że jego kraj uzna sprawę za ostatecznie załatwioną, jeśli Japonia w pełni wykona swoje zobowiązania.

Spór o tzw. kobiety do towarzystwa, zmuszane do pracy w domach publicznych w czasie II wojny światowej, od wielu lat pozostaje przyczyną napięć w relacjach obu krajów, podobnie jak japońska okupacja Korei w latach 1910-1945.

d3c9yyo

Podziel się opinią

Share
d3c9yyo
d3c9yyo
Więcej tematów