Porozumienie koalicyjne Kadimy i Partii Pracy
Izraelskie ugrupowania, Kadima i Partia Pracy, uzgodniły warunki stworzenia koalicyjnego rządu - poinformowano przed południem w Jerozolimie.
Szczegóły porozumienia koalicyjnego mają zostać przedstawione na konferencji prasowej w ciągu dnia - zapowiedział cytowany przez agencję France Presse rzecznik przywódcy Partii Pracy Amira Pereca. Cytowane przez AFP źródła sugerują, że w nowym koalicyjnym rządzie Perec miały objąć tekę ministra obrony. Partii Pracy przypadłoby w sumie siedem resortów, w tym ministerstwo szkolnictwa i dwa urzędy ministrów bez teki.
W wyborach z 28 marca Kadima uzyskała w 120-osobowym parlamencie 29 mandatów - mniej niż się spodziewano, stąd konieczność stworzenia koalicyjnego rządu. Partia Pracy zdobyła w parlamencie 20 miejsc. Lider Kadimy Ehud Olmert bezpośrednio po wyborach zapowiedział koalicyjny sojusz z tą partią. W skład koalicji miałyby też wejść dwie partie religijne a także kierowana przez byłego agenta Mosadu Rafiego Eitana Partia Emerytów, która ku zaskoczeniu obserwatorów wprowadziła do Knesetu siedmiu deputowanych.
Taka szeroka koalicja dałaby rządowi kierowanemu przez Kadimę ponad połowę mandatów w 120-osobowym parlamencie Izraela. Kadima została stworzona przez uznanego obecnie za trwale niezdolnego do pracy premiera Ariela Szarona, który w styczniu doznał rozległego wylewu krwi do mózgu.