Trwa ładowanie...

Poroszenko przyznał Nadii Sawczenko tytuł Bohatera Ukrainy. "Jest symbolem niezłomności"

Tytuł Bohatera Ukrainy przyznał prezydent Petro Poroszenko lotniczce wojskowej Nadii Sawczenko, która od 80 dni prowadzi głodówkę w rosyjskim areszcie. Według obrońców Sawczenko za kilka dni jej głodówka może doprowadzić do zmian w organizmie.

Share
Poroszenko przyznał Nadii Sawczenko tytuł Bohatera Ukrainy. "Jest symbolem niezłomności"
Źródło: AFP, fot: KIRILL ZYKOV
d2hz2uw

- Nadia jest symbolem niezłomności ducha ukraińskiego, bohaterstwa oraz symbolem naszego zwycięstwa" - oświadczył prezydent, podpisując odpowiedni dekret.

Przypomniał, że bezprawnie więziona w Rosji 33-letnia nawigatorka od jesieni jest objętą immunitetem deputowaną do ukraińskiego parlamentu i członkinią delegacji Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wyraził także nadzieję, że Sawczenko wkrótce odzyska wolność.

- Zrobimy wszystko, by wyciągnąć panią z niewoli. Mam nadzieję, że sam wręczę pani Gwiazdę Bohatera Ukrainy - podkreślił Poroszenko.

d2hz2uw

Podczas spotkania w Kijowie z ministrami spraw zagranicznych Polski i Danii, Grzegorzem Schetyną i Martinem Lidegaardem, prezydent zaznaczył, że uwolnienie Sawczenko jest jednym z zobowiązań wypływających z mińskich porozumień pokojowych z 12 lutego.

Według adwokatów lotniczki niemieccy lekarze, którzy zbadali ją w Moskwie, ocenili, że Sawczenko pozostało zaledwie kilka dni, zanim jej głodówka doprowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie lub nawet do śmierci.

Jeden z jej obrońców Mykoła Połozow powiedział w rosyjskim radiu Echo Moskwy, że punkt krytyczny nastąpi w dniach 6-8 marca. - Po tej dacie nie będzie już mogła powrócić do normalnego życia: albo zostanie inwalidką, albo doprowadzi to do jej śmierci - uprzedził. Wypowiedź tę cytują szeroko ukraińskie media.

W ub. tygodniu moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu wobec Sawczenko aresztu do 13 maja. Ukraińska lotniczka, którą Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarża o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

d2hz2uw

Sawczenko na razie odmawia przerwania głodówki.

Ukrainka w rosyjskim więzieniu. Jest list do Putina

d2hz2uw

Podziel się opinią

Share
d2hz2uw
d2hz2uw
Więcej tematów