Trwa ładowanie...

Popularny składnik m.in. gum do żucia może uszkodzić nasze jelita

Badania kolejny raz potwierdziły szkodliwe oddziaływanie dwutlenku tytanu (E171) na ludzki organizm. Ten popularny dodatek do żywności, który znajduje się m.in. w niektórych gumach do żucia, może negatywnie wpływać na jelita.

Dwutlenek tytanu (E171) jest szkodliwy dla zdrowia. Znajduje się m.in. w niektórych gumach do żucia Dwutlenek tytanu (E171) jest szkodliwy dla zdrowia. Znajduje się m.in. w niektórych gumach do żucia Źródło: Getty Images
d2pzqf2
d2pzqf2

Z przeprowadzonych badań wynika, że dwutlenek tytanu negatywnie wpływa na komórki jelitowe, które nazywamy mikrokosmkami, a są one odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych, które dostarczamy do organizmu.

Jakby tego było mało, uszkodzenia jelit sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii, które mogą doprowadzić do nowotworu. Poprzednie badania, prowadzone pod kątem szkodliwości E171, wskazywały, że jest to substancja, która może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, a także ma związek z uszkodzeniami ludzkiego DNA.

Francja. Dwutlenek tytanu zakazany w żywności

We Francji stosowanie dwutlenku tytanu w żywności zostało zakazane w 2020 roku.

Ważny temat: Koniec obchodzenia zakazu handlu w niedzielę. "Myślę, że prezydent to podpisze"

Z kolei Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności prowadzi badania nad szkodliwością tej substancji, ale nie wydał jeszcze zakazu używania E171 na terenie Unii Europejskiej.

d2pzqf2

Polska. Gdzie można znaleźć E171?

Dwutlenek tytanu w Polsce można znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Jest to składnik stosowany m.in. w gumach do żucia, cukierkach, lodach, lizakach, ciastkach, pączkach, żywności wysokoprzetworzonej, gotowych sosach, oraz produktach sproszkowanych.

Eksperci zalecają, aby uważnie czytać etykiety i unikać jedzenia, które ma w składzie E171.Badania potwierdziły kolejny raz szkodliwe oddziaływanie dwutlenku tytanu na ludzki organizm. Ten popularny dodatek do żywności, który można znaleźć m.in. w gumach do żucia, negatywnie wpływa na jelita.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pzqf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pzqf2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj