Trwa ładowanie...
drwwku4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Popularny rosyjski bloger Anton Nosik oskarżony o ekstremizm

• Popularny bloger został oskarżony o ekstremizm
• Powodem jest wpis na blogu na temat rosyjskich ostrzałów w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Popularny rosyjski bloger Anton Nosik oskarżony o ekstremizm
(AFP, Fot: Abd DouMmany)
drwwku4

Popularnemu rosyjskiemu blogerowi Antonowi Nosikowi postawiono zarzuty dotyczące ekstremizmu - poinformował adwokat Siergiej Badamszyn. Wobec blogera zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zobowiązania do niewyjeżdżania z kraju. Nosik ma również, oprócz pozostawania w Rosji, przestrzegać wymogu należytego zachowania.

Informację o przedstawieniu zarzutów potwierdził moskiewski wydział Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, a Nosik opublikował zdjęcia dokumentów na swoim Instagramie. Podstawą zarzutów jest artykuł kodeksu karnego dotyczący wzniecania nienawiści lub wrogości. Maksymalna przewidywana w prawie kara za to przestępstwo to cztery lata więzienia.

O tym, że Nosik jest podejrzany o ekstremizm z powodu tekstu na blogu w LiveJournal na temat rosyjskich ostrzałów w Syrii poinformowano w lutym. Wówczas Komitet Śledczy potwierdził, że wszczęta została sprawa karna. Decyzja o tym, że Nosik nie jest już podejrzanym, a oskarżonym o ekstremizm, zapadła po trzeciej z kolei ekspertyzie lingwistycznej jego tekstu - podał portal RBK. Eksperci sądowi ministerstwa sprawiedliwości uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób 'Syryjczycy', wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych".

Tekst Nosika zatytułowany "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi" został opublikowany jesienią i jeszcze w zeszłym roku wzbudził zainteresowanie władz. Nosik mówił wówczas w radiu Echo Moskwy, że jego wypowiedzi nie zawierają treści ekstremistycznych, bo te ostatnie wymierzone są przeciwko grupie ludzi połączonej wspólnymi cechami (narodowość, płeć, wiek, religia, itp.). Natomiast - jak twierdził bloger - Syria i państwowość syryjska to "bezosobowy twór państwowy". Nosik oceniał też, że jego tekst nie zawierał żadnych wezwań, lecz był wyrazem jego oceny sytuacji.

drwwku4

Podziel się opinią

Share

drwwku4

drwwku4
Więcej tematów