Poprawiły się nastroje gospodarcze Polaków
Średnia wartość wskaźnika nastrojów
ekonomicznych (WNE) wzrosła w drugim kwartale tego roku do 76,5
pkt. z 73,6 pkt. - poinformował TNS OBOP.
Wynik ten jest o 3 pkt. niższy niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.
Na poprawę wyniku wpłynęła zarówno poprawa opinii i prognoz o sytuacji makroekonomicznej kraju, jak i mikroekonomicznej gospodarstw domowych - pisze OBOP.
Wskaźnik ocen gospodarki wzrósł z 76,8 pkt. w pierwszym kwartale do 79,1 pkt., natomiast wskaźnik samooceny gospodarstw domowych poprawił się z 71,1 pkt. do 74,4 pkt.
Wskaźnik nastrojów ekonomicznych najwyższe średnie wartości uzyskuje w województwach świętokrzyskim i śląskim. Najgorsze wyniki odnotowano w lubelskim i podkarpackim.
Mimo zaobserwowanego wzrostu optymizmu, obecnie opinie są wciąż nieco gorsze niż w tym samym kwartale ubiegłego roku - pisze OBOP w raporcie.
W porównaniu z poprzednim badaniem minimalnie poprawiły się opinie o sytuacji gospodarczej kraju, sytuacji na rynku pracy, zmniejszyły się oczekiwania inflacyjne i spadła skłonność do oszczędzania. Wyraźnie zaś wzrosła skłonność do inwestowania w dobra trwałego użytku.
Wydaje się, że odnotowana w drugim kwartale poprawa nastrojów ekonomicznych Polaków jest w dużym stopniu konsekwencją niewielkiej poprawy na rynku pracy i oczekiwań osób wiążących swoje szanse z powstawaniem sezonowych miejsc pracy. Wskazywałaby na to nie tylko dynamika opinii o rynku pracy w Polsce, ale też odnotowana poprawa nastrojów w grupach zawodowych mogących wiązać swoje nadzieje z sezonowymi miejscami pracy - napisał OBOP.
Wydaje się, że następny kwartał nie powinien przynieść znacznego pogorszenia, a może nawet obserwować będziemy dalszą poprawę nastrojów ekonomicznych. Niewątpliwie wpływ na stymulowanie bądź zahamowanie tego procesu będą mieć aktualne wydarzenia - napisał OBOP.(iza)