Poncyliusz: offset jest słabo realizowany przez Amerykanów
Wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz przyznał, że offset związany z zakupem przez Polskę samolotów F-16 jest przez Amerykanów kiepsko realizowany. Wiceminister powiedział w "Sygnałach Dnia", że spośród 44 programów offsetu przewidzianego w umowie z 2003 roku 25 jest już nieważnych.
09.11.2006 | aktual.: 11.11.2006 01:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poncyliusz podkreślił, że najgorzej wygląda tak zwany offset bezpośredni, czyli inwestowanie przez USA w polski przemysł zbrojeniowy i zlecanie mu produkcji. Według wiceministra, lepiej wygląda offset pośredni dotyczący fabryk nie związanych z przemysłem zbrojeniowym.
Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że są ciągle prowadzone negocjacje z firmą produkującą samoloty F-16 na temat usprawnienia offsetu. Wiceminister przyznał jednak, że skłonienie Amerykanów do kolejnych zobowiązań jest trudne. Według Poncyliusza, pozycja negocjacyjna polskiego rządu jest słaba.
Paweł Poncyliusz twierdzi, że w negocjacjach co do F-16 zostały popełnione przez stronę polską kardynalne błędy. Zapewnił, że w podpisywanych przez niego innych umowach offsetowych takich błędów już nie ma.
Dwa kolejne samoloty F-16 wylądują na lotnisku w poznańskich Krzesinach. Liczba nowych polskich myśliwców zwiększy się tym samym do czterech - dwa poprzednie przyleciały w środę. Do końca tego roku w Krzesinach ma stacjonować osiem myśliwców. Stopniowo, do 2012 roku, zastąpią one rosyjskie Migi-29. W sumie Polska kupiła od amerykańskiej firmy 48 samolotów wielozadaniowych F-16.