PolitykaPonadgodzinne spotkanie Dudy z Orbanem - bez udziału mediów. O czym rozmawiali?

Ponadgodzinne spotkanie Dudy z Orbanem - bez udziału mediów. O czym rozmawiali?

• Duda i Orban rozmawiali bez udziału mediów

• Szczerski: poruszono m.in. temat solidarności w Europie

• "Orban z entuzjazmem odniósł się do koncepcji, o której mówił Duda"

Ponadgodzinne spotkanie Dudy z Orbanem - bez udziału mediów. O czym rozmawiali?
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Tamas Kovacs
Tomasz Bednarzak

19.03.2016 | aktual.: 20.03.2016 22:19

Przeszło godzinę prezydent Andrzej Duda i premier Viktor Orban rozmawiali w zaciszu gabinetów, podczas trzeciego dnia oficjalnej wizyty polskiej głowy państwa na Węgrzech. Spotkanie odbyło się bez udziału mediów, o przedmiocie rozmów obu przywódców poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Uwaga na kryzysie migracyjnym

Szczerski zdradził, że poruszono m.in. temat solidarności w Europie, kryzysu migracyjnego i inwestycji infrastrukturalnych w regionie Europy Środkowej. - Dzisiaj jest taki czas, że Europa przeżywa próbę solidarności i zrozumienia między narodami i państwami europejskimi. Wzajemny szacunek i i zrozumienie swoich racji jest kluczem do tego, by polityka europejska była polityką realizującą rzeczywiste potrzeby społeczeństw - powiedział prezydencki minister.

- W tym względzie prezydent Duda i premier Orban omówili rezultaty szczytu Rady Europejskiej, dotyczącego kryzysu imigracyjnego. Porozumienie oceniono pozytywnie, jako krok w dobrym kierunku i sygnał, że politycy z głównego nurtu polityki europejskiej, nie tworzą już problemów. To jest pierwszy krok w kierunku rozwiązywania problemu imigracyjnego, a nie tworzenia kolejnych – dodał.

Szczerski podkreślał również, że od decyzji podjętych na szczycie UE-Turcja do ich realizacji jeszcze długa droga. - Ale ustalenia szczytu zaczynają przywracać nadzieję, że Europa będzie bezpieczniejsza, czego domagają się społeczeństwa europejskie. Racje, o których mówiła nasza część Europy od samego początku, w tym prezydent Duda i premier Orban, zaczynają przeważać. Teraz ważne jest to, żeby te porozumienia zaczęły przybierać realny kształt - kontynuował minister, wymieniając w tym kontekście pomoc dla Grecji i realne partnerstwo z Turcją w tej sprawie.

- Prezydent Duda podkreślał, że docelowym modelem nadal jest pomoc w samym miejscu, gdzie toczy się wojna i aktywna polityka globalna w Syrii, bo to źródło kryzysu jest poza Europą – przekonywał Szczerski.

Budowa spójności infrastrukturalnej regionu

Minister podkreślał, że Duda i Orban bardzo długo dyskutowali o perspektywach pragmatycznej współpracy w Europie Środkowej. - Premier Orban z wielkim entuzjazmem odniósł się do koncepcji, o której mówił prezydent Duda od początku swojej prezydentury, czyli ABC - Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. By postrzegać Europę Środkową w szerszym kontekście, a szczególnie, żeby konsekwentnie budować połączenia Północ-Południe w tym obszarze. To jest bowiem szansa, by spójność i jedność Europy Środkowej, była naszym wkładem w spójność i jedność całej Europy – mówił.

Jak zaznaczył, prezydent Polski i premier Węgier rozmawiali o infrastrukturze transportowej, telekomunikacyjnej, logistycznej, energetycznej, środowiskowej. - My także musimy odrobić swoją lekcję, by w Europie Środkowej nie było luk infrastrukturalnych. Mówimy o politycznej jedności, o dużym poziomie zrozumienia i solidarności, ale w tej codziennej współpracy jest bardzo wiele luk i barier, które tworzą przeszkody w dobrej współpracy między krajami regionu - wskazywał Szczerski.

Dodał, że Duda i Orban dyskutowali, w jaki sposób można budować suwerenność energetyczną Europy Środkowej. - Cały region oczekuje dzisiaj na zakończenie inwestycji gazoportu w Świnoujściu, uruchomienie dostaw gazu z nowego źródła zaopatrzenia, który popłynie w systemach gazowych w tej części kontynentu – oświadczył.

Komisja Wenecka? "Są poważniejsze wyzwania"

Zapytany, czy prezydent rozmawiał z premierem Orbanem o węgierskich doświadczeniach z Komisją Wenecką czy rezolucji ws. Polski w Parlamencie Europejskim, minister odpowiedział, że to nie było przedmiotem spotkania.

- Dzisiaj naprawdę Europa stoi przed wieloma wyzwaniami prawdziwymi, które tworzą problem dla całego kontynentu. Niestabilność strefy euro czy kryzys migracyjny mogą realnie podmyć fundamenty Europy. Widzimy dzisiaj także, że reakcją na złe odpowiedzi polityków europejskich na te kryzysy jest rosnąca fala eurosceptycyzmu, której ślady widzieliśmy w ostatnich wyborach w Niemczech i na Słowacji. To ważne, by z naszej części Europy również poszedł sygnał, że możemy mieć solidarną, pragmatyczną i pełną szacunku politykę w Europie.

Sobota to ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki na Węgrzech. Wcześniej Duda spotkał się z prezydentem Węgier Jonasem Aderem. Przy tej okazji odbyły się rozmowy plenarne delegacji Polski i Węgier pod przewodnictwem obu przywódców. Prezydent spotkał się także z węgierską Polonią, wręczając odznaczenia jej zasłużonym przedstawicielom.

Z Budapesztu Tomasz Bednarzak, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (300)