Ponad 80 tys. kandydatów do bułgarskiego obywatelstwa od 2000 r.
Od 2000 roku w bułgarskim Ministerstwie
Sprawiedliwości złożono 82 254 podań o otrzymanie obywatelstwa
bułgarskiego - poinformował szef parlamentarnej
komisji spraw zagranicznych Sołomon Pasi, cytowany przez agencję
BTA. Petentami są obywatele 29 państw.
Najwięcej chętnych, by otrzymać paszport bułgarski, który po 1 stycznia 2007 roku pozwoli na wjazd bez wizy do Unii Europejskiej i pracę w niektórych państwach członkowskich, pochodzi z Mołdawii - 38 tys. i z Macedonii - 30 tys.
Następni są Rosjanie - 3800, obywatele Serbii i Czarnogóry oraz Ukraińcy - po 2900, Izraelczycy - 1800 i Albańczycy - 1000.
Od kilku do kilkudziesięciu podań złożyli obywatele Turcji, Afganistanu, Iraku, Kuby. Napłynęły nawet podania od obywateli Francji, USA i Włoch, a także od 201 osób, nie mających żadnego obywatelstwa.
Liczba kandydatów do obywatelstwa bułgarskie wzrasta stopniowo wraz z przybliżaniem się członkostwa kraju w UE. W 2006 roku jednak liczba ich się nieco zmniejszyła. Polityka władz bułgarskich okazała się dość restrykcyjna: sporą liczbę podań osób, które nie potrafiły udowodnić pochodzenia bułgarskiego, podać przekonujących motywów lub złożyły sfałszowane dokumenty, odrzucono.
Według szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, opracowanie zasad polityki imigracyjnej będzie jednym z ważnych zadań władz bułgarskich po akcesji do UE.
Imigracja jest jednym z komponentów, który może pomóc krajowi w rozwiązywaniu problemu demograficznego- powiedział Pasi, przypominając, że od ponad 20 lat Bułgaria przeżywa okres ujemnego rozwoju demograficznego, wynoszącego w ostatnich latach ok. 5 promili.
Dodał też, że zwłaszcza kiedy mają być podejmowane decyzje o nadaniu obywatelstwa osobom bez bułgarskich korzeni, należy być szczególnie ostrożnym z uwagi na terrorystyczne zagrożenia we współczesnym świecie.
Ewgenia Manołowa