Trwa ładowanie...
d4blm9b

Ponad 70 proc. Rosjan popiera ostrzały lotnicze w Syrii

72 proc. Rosjan popiera rozpoczęte 30 września ostrzały lotnicze w Syrii, 14 proc. jest przeciw - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Jednocześnie 46 proc. Rosjan uważa, że interwencja może stać się dla ich kraju "nowym Afganistanem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad 70 proc. Rosjan popiera ostrzały lotnicze w Syrii
(PAP/EPA, Fot: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S)
d4blm9b

Sondaż, ogłoszony w czwartek, przeprowadzono w dniach 2-5 października, a więc krótko po rozpoczęciu rosyjskiej interwencji. 31 proc. badanych wskazało, że ocenia "zdecydowanie pozytywnie" ostrzały pozycji Państwa Islamskiego w Syrii przez lotnictwo rosyjskie. Dalszych 41 proc. oceniło je "raczej pozytywnie". "Raczej negatywną" i "zdecydowanie negatywną" ocenę wyraziło łącznie 14 proc. Rosjan.

Prawie połowa respondentów - 46 proc. - poparła decyzję Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) o zezwoleniu na wykorzystanie armii poza granicami kraju.

Rosjan zapytano w sondażu, z jakimi celami operacji lotniczej w Syrii się zgadzają. Prawie połowa - 47 proc. - odpowiedziała: "Rosja powinna poprzeć (prezydenta Syrii) Baszara el-Asada w walce z Państwem Islamskim i opozycją". Zaś 28 proc. odparło, że Rosja "w ogóle nie powinna wtrącać się do tych konfliktów militarnych".

d4blm9b

Na pytanie, czy jest możliwe, by interwencja w Syrii mogła zmienić się dla Rosji w "nowy Afganistan" 7 proc. Rosjan odpowiedziało, że "niewątpliwie tak się stanie". 39 proc. zaś uznało to za całkiem prawdopodobne.

- Akceptacja interwencji wojskowej najprawdopodobniej ma charakter deklaratywny i wpisuje się w ogólną akceptację działań władz, obserwowaną w ostatnich latach, bardziej niż w realne popieranie udziału Rosji w wojnie - komentuje badanie Centrum Lewady. Ośrodek przypomina, że jeszcze we wrześniu br. 69 proc. Rosjan sprzeciwiało się udzieleniu bezpośredniego wsparcia wojskowego władzom Syrii.

Analityk Dmitrij Wołkow z moskiewskiego Centrum Carnegie w komentarzu do badania wyraził ocenę, że konflikt syryjski Rosjanie postrzegają przede wszystkich "przez pryzmat sprzeciwiania się ich kraju Stanom Zjednoczonym oraz obrony osławionych interesów geopolitycznych".

- Ten sprzeciw wobec USA pozwala większości Rosjan mieć znów poczucie potęgi, które utracili wraz z rozpadem ZSRR - dodał Wołkow.

d4blm9b

Ogłoszony w czwartek sondaż przeprowadzono na próbie 1600 osób, margines błędu nie przekracza 3,4 procent.

Zobacz także: Rosyjskie okręty wojenne weszły do walki w Syrii

d4blm9b

Podziel się opinią

Share
d4blm9b
d4blm9b
Więcej tematów