WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ponad 600 tys. zł za nieznane dzieło polskiego malarza

Za "Wnętrze" - jeden z trzech nieznanych obrazów Tadeusza Makowskiego, które sprzedano podczas niedzielnej aukcji w Warszawie - prywatny nabywca zapłacił 620 tys. zł przy cenie wywoławczej 550 tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Trzy licytowane na aukcji obrazy Makowskiego pochodzą z prywatnej kolekcji francuskiej rodziny Manier. Dzieła wystawił na sprzedaż Paul Stephane Manier - wnuk reportażysty i pisarza Stephane'a Maniera, którego z wybitnym malarzem łączyła wieloletnia przyjaźń.

Na zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art aukcji obok "Wnętrza" (1929) sprzedano także dwa inne obrazy z kolekcji rodziny Manier. "Piastunkę" (1922) kupiono po cenie wywoławczej, która wynosiła 200 tys. zł. "Chłopiec w kapeluszu" (ok. 1919-22) został nabyty za 71 tys. zł przy cenie wywoławczej 40 tys. zł.

Obrazy powstały w czasie uznawanym za najbardziej wartościowy w twórczości Makowskiego, gdy artysta wypracowywał swój własny, niepowtarzalny styl. Na jego obrazach pojawiają się wówczas postaci dziecięce, które malarz poddaje coraz dalej idącej geometryzacji. Jednak spojrzenia, ruchy i gesty nawet skrajnie uproszczonych ludzkich postaci na obrazach Makowskiego cechuje ekspresja i wdzięk.

WP

"Wnętrze", obraz olejny na płótnie o wymiarach 65 na 81 cm, przedstawia troje dzieci w chłopskiej chacie skąpo oświetlonej światłem z niewielkiego okna. Obraz dobrze oddaje twórcze poszukiwania Makowskiego, który pod koniec lat 20. XX wieku przechodził od miękkich form i łagodnych linii do geometryzującego, schematyzującego stylu.

Stephane'a Maniera - francuskiego dziennikarza - Makowski poznał w 1919 roku w Paryżu. Manier przygotowywał wówczas reportaż o polskich imigrantach zamieszkujących Montparnasse. Makowskiego z francuskim pisarzem połączyła wieloletnia przyjaźń, której kres położyła przedwczesna śmierć malarza w 1932 roku. Artystę i dziennikarza łączył wspólny krąg znajomych i przyjaciół. Stephane Manier jako znany francuski dziennikarz promował twórczość Makowskiego, którą bardzo cenił.

Jak poinformowała prezes Agry-Art Zofia Krajewska-Szukalska, obrazy Makowskiego z tak dobrze udokumentowanym pochodzeniem trafiają na polskie aukcje bardzo rzadko.

Tego wieczoru sprzedano jeszcze jeden obraz Makowskiego. Za 470 tys. zł "Dzieci z lampionem i chorągiewką" (ok. 1930) kupił ten sam prywatny nabywca, który kupił "Wnętrze". Cena wywoławcza obrazu wynosiła 360 tys. zł.

WP

Tadeusz Makowski (1882-1932) studiował na Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie. W 1908 roku wyjechał do Paryża, we Francji pozostał do końca życia.

Artysta początkowo uległ wpływom Paula Cezanne'a i kubizmu. Po wybuchu I wojny światowej osiedlił się w Bretanii, gdzie powstała seria pejzaży i scenek wiejskich. W latach 20. na jego obrazach coraz częściej pojawiała się tematyka dziecięca, powstała wtedy m.in. "Kapela dziecięca" (1922).

Makowski zmarł w wieku 50 lat. Jego grób znajduje się na polskim cmentarzu w Montmorency pod Paryżem.

Polub WP Wiadomości
WP
WP