Trwa ładowanie...

Ponad 27 tys. zł za wyjazd Antoniego Macierewicza do USA. Poleciał na konferencję Edmunda Jannigera

W grudniu Antoni Macierewicz pojechał do USA. Wręczył medal Pro Patria amerykańskiemu nobliście, a przede wszystkim wziął udział w konferencji naukowej organizowanej przez Edmunda Jannigera - jego dawnego podwładnego z MON. Zapłaciliśmy za to prawie 28 tys. zł.
Share
Antoni Macierewicz i Edmund Janniger na International Security Forum 2018
Antoni Macierewicz i Edmund Janniger na International Security Forum 2018Źródło: facebook, Fot: International Security Forum
d3w07o6

"Koszty podróży do Stanów Zjednoczonych wskazanego w pytaniu posła wynosiły 27 739,05 zł" - poinformowało Wirtualną Polskę Centrum Informacyjne Sejmu. "Wskazany w pytaniu poseł" to Antoni Macierewicz, który pod koniec roku pochwalił się w sieci zdjęciami z USA. "Na kwotę złożyły się koszty: transportu (22 378,35), diet (1 494,66), hoteli (2 077,40), ubezpieczeń (64,80), pozostałe (1 723,84). Poseł wziął udział w uroczystości wręczenia medalu Pro Patria prof. Andrew Schally oraz konferencji organizowanej przez International Security Forum" - czytamy dalej w odpowiedzi z Sejmu.

CIS informuje, że podróż odbyła się w dniach 12 - 22 grudnia 2018 r., co nie do końca zgadza się z aktywnością polityka w Polsce. Jeszcze w nocy z 12 na 13 grudnia 2018 roku były szef MON wziął udział w uroczystościach w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zdjęcia można znaleźć na jego koncie na Twitterze.

Zobacz także: Andrzej Duda o relacjach na linii Warszawa-Bruksela

W opublikowanym 24 grudnia felietonie "Głos Polski" Antoni Macierewicz informuje, że jest właśnie w samolocie z Miami do Nowego Jorku, a także, że w czasie wizyty koncentrował się na spotkaniach z Polonią oraz z amerykańskimi politykami. Z nagrania wynika, że powstało ono w dzień International Security Forum, czyli 20 grudnia. Relacjonuje, że w San Antonio spotkał się z prof. Vincentem DiMaio, który wspierał jego podkomisję smoleńską, a w Miami Beach z mecenasem Sternem.

W Miami wręczył też, jak mówi w imieniu ministra Kasprzaka (chodzi o min. Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, medal Pro Patria prof. Andrew Schally. "Listem otwartym napisanym do burmistrza, odegrał on istotną role w uratowaniu Pomnika Katyńskiego. Jestem dumny, że prof. Schally gościł w MON w 2017, zacieśniając współpracę PL-USA w sferze medycyny wojskowej" - pisał Antoni Macierewicz na Twitterze.

Głównym punktem wizyty Antoniego Macierewicza w USA był udział w International Security Forum. To konferencja naukowa organizowana od 2016 r. przez Edmunda Jannigera. To były współpracownik Macierewicza - najpierw zatrudniony w jego biurze poselskim, później w MON. W WP opisywaliśmy jego CV (na papierze dużo bardziej imponujące, niż w rzeczywistości), a także jego dokonania w resorcie obrony.

d3w07o6

Choć nazwa brzmi poważnie i prestiżowo, samo Forum jest niedużą imprezą. Widać to zresztą na zdjęciach na stronie organizatora. O ile poprzednie edycje odbywały się w na auli Uniwersytetu Rutgers, gdzie studiował Janniger, tegoroczna miała miejsce w dużo mniejszej sali. Niestety organizator nie udostępnił nagrań z przemówień gości (jedynie fragment wystąpienia byłego senatora Larry'ego Presslera).

"Ta moja wizyta nie tylko jest intensywna, ale jak państwo widzicie bardzo, bardzo produktywna" - nieskromnie kończy nagranie Antoni Macierewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w07o6

Podziel się opinią

Share
d3w07o6
d3w07o6
Więcej tematów